Поврзи се со нас

Гостивар

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Објавено

на

На градскиот стадион во Гостивар деновиве се одвиваат големи градежни зафати со кои по завршувањето градот ќе добие целосно функционален и современ фудбалски стадион.

По преземањето на ФК Гостивар од страна на новите сопственици од Турција, најавено беше дека од просечниот второлигаш во план е да се создаде стабилен фудбалски клуб, кој ќе биде редовен учесник во најелитното фудбалско натпреварување во земјава, како и целосна реконструкција на Градскиот стадион.

Преодниот рок е во полн ек и се‘ уште се формира тимот за сезоната што претстои. Gostivarpress.mk ги контактираше претставниците на ФК Гостивар, со цел да дознаеме што всушност се работи на стадионот и каква ќе биде финалната слика по завршување на градежните работи.

„Покрај комплетирањето на играчкиот кадар, со кој планираме да избориме влез во Првата лига, во моментов работиме и на подобрување на инфраструктурата во која влегува теренот, соблекувалните, службените простории, подтрибинскиот дел, односно целиот стадион. Паралелно се работи на три дела, приоритет е фудбалскиот терен кој ќе биде биде заменет со нова подлога со природна трева, со инсталиран модерен систем за наводнување кој ќе биде поставен под теренот според сите фудбалски стандарди на УЕФА кои важат во моментов.“, појасни Алмир Даути, секретар на Фудбалскиот клуб Гостивар.

Истовремено се работи на објектот каде беа старите соблекувални. Таму ќе се направат неколку простории за рекреација на фудбалерите, медицински простории, канцеларии за тренерскиот тим, просторија наменета за молитва, како и канцеларии за управата и администрацијата на клубот.

Во десниот дел од подтрибинскиот простор планирано е да се изгради модерна теретана наменета за фудбалерите која во делот кој гледа кон теренот ќе биде целосна со стакло, се преградува и левата страна, но засега тој дел ќе се користи како магацински простор. Ќе се заменат и клупите за резервни играчи со нови модерни боксови и за прват ќе се постави семафор на стадионот во Гостивар со димензии 4 на 2 метри. Со ова ќе се заокружи првата фаза од реконструкцијата на стадионот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 1 час

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 2 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 3 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 3 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 6 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 7 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 8 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 10 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 11 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 13 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена