Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 02/11/2018 | 14:48

Градското дерби ФК Гостивар – Генч Калемлер во сабота од 13:30 часот

Сезонава после многу години, Гостивар доби градско фудбалско дерби. Во исто натпреварување, Втората Македонска фудбалска лига – Запад, се натпреваруваат две амбициозни екипи од Гостивар, ФК Гостивар и ФК Генч Калемлер.

Во сабота, во рамки на 12-тото коло овие две екипи ќе се пресметаат по вторпат во нивната историја. Во првиот дуел во сезоната 2018/2019 поуспешна беше екипата од Долна Бањица, го добија дербито со резултат 3:2.

Овојпат домаќин е екипата на ФК Гостивар, избраниците на Ерџан Менга немаат победа три кола по ред, се наоѓаат на 4-тата позиција на табелата со 16 бодови, со скор од 5 победи, исто толку порази и 1 нерешен натпревар. Заостануваат 4 бодови од местото кое обезбедува бараж за Првата лига.

ФК Генч Калемлер имаше одлично отворање на сезоната, дури стигна и до врвот на табелата, но фудбалерите на Бирол Топчиу не успеаа да го одржат тоа ниво. Во пресрет на новото коло се наоѓаат на 7-та позиција, со 4 бодови позади ФК Гостивар и 9 бодови заостанување од лидерот на табелата. Екипата од Долна Бањица е во негативен низ од 4 натпревари без победа.

И двете екипи ќе посакуваат победа во утершното дерби пред гостиварска публика, што е најава за борбен и возбудлив меч. Убавото време ќе биде дополнителна причина, љубителите на фудбалот од Гостивар и регионот утре од трибините на Градскиот стадион во Гостивар ја проследат оваа фудбалска пресметка. Натпреварот започнува во 13:30 часот.

Напишете коментар