fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Граѓаните што ќе се вклучат во блокадата на Русино да ги почитуваат антикорона мерките

Како што веќе објавивме, утре (2 август) отпочнува десетдневна блокада на Русино. Со оглед на актуелната ковид пандемија, а особено поради порастот на новозаразени во Гостивар, неопходно е да се обрне поголемо внимание на мерките и препораките за заштита.

Апелот на граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“, кои се организатори на блокадата е во тој правец.

„Сите учесници да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот Ковид 19, носење заштитни маски и држење растојание помеѓу себе! Дојдете и бидете горди што ќе дадете свој придонес во борбата за зачувување на здравјето и чистата животна средина!“, наведуваат од иницијативата.

Патот до Русино ќе биде блокиран за сите камиони-возила со смет, вклучувајќи ги и оние на ЈП Комуналец – Гостивар. Барањата на граѓаните се:

-Да се запре горењето на Русино

-Да се стават камери и обезбедување за да се спречат или идентификуваат подметнувачи на пожари

-Општината да поднесе итно барање до надлежните за санација и затворање на ѓубриштето Русино и одредување нова локација и изградба на регионална депонија согласно ЕУ стандардите.

Активистите велат дека ќе дозволат приод за возилата на гостиварски Комуналец кога ќе се исполнат овие барања.

Крајната цел е дислокација на Русино.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!