Поврзи се со нас

Гостивар

Граѓанска иницијатива „Гостивар кој го сакам” – Се здруживме да бараме решение за проблемите, не да критикуваме

Објавено

на

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ за утре (28 август) најави јавна дебата на градскиот плоштад, на која како што нагласија ќе се дискутираат акутните проблеми кои ги загрижуваат граѓаните на Гостивар.

„Да дебатираме и да понудиме решение на овие проблеми кои ни го отежнуваат животот секој ден се повеке. Гостивар во моментов се соочува со натоварен сообраќај, тесни улички, јавна нечистота, недостиг на јавен транспорт, недостиг на зеленило, загаден воздух како последица на Русино, со кучиња скитници во секој агол од јавниот простор. Ние во иницијативата се здруживме околу една искрена цел за да бараме и да понудиме решение за институционална транспарентност која што недостига, за урбанизација која што не узурпира и не ни го зема здивот секој ден, за професионална и деполитизирани училишта и администрација, за Јавни претпријатиа кои ке понудат подобри услуги за граѓаните на Гостивар. Не сме тука да критикуваме ниту еден политичар. Нашата иницијатива не претендира да бара одговорност од никого за ситуацијата во која се наоѓаме, туку да бараме и да најдеме решение за проблемите со кои се соочува Гостивар денеска.“, рече на денешната прес конференција Лек Далипи од иницијативата.

Далипи информираше дека иницијативата има своја драфт програма за идните локални избори, но без да прецизира дали тоа значи дека ќе излезат со свои кандидати на изборите или ќе ја понудат програмата на политичките партии. „Викаме драфт програма, затоа што се уште не е завршена и целта на панелот кој го организираме во сабота во центарот на Гостивар, е да се запознаат граѓаните со нашата иницијатива и се надеваме дека ке добиеме конкретни предлози од нивна страна за решавање на проблемите со кои се соочува Гостивар. Поканети ке бидат претставници на локалната и централната власт, претставници од невладиниот сектор, политичките партии,  пратеници од Гостивар и сите граѓани на Гостивар кои чувствуваат обврска да дадат придонес за решавање на проблемите со кои се соочува Гостивар.“, рече Далипи.

Јавната дебата утре е закажана со почеток во 18 часот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 11 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 14 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 15 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 16 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 17 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 18 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 18 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 19 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 21 час

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 23 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 2 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Iniciativa qytetare “Gostivari që duam” – U bashkuam që të kërkojmë zgjidhje të problemeve, jo për të kritikuar

Објавено

на

Iniciativa qytetare “Gostivari që duam” për nesër (28 Gusht) njoftoi debat publik në sheshin e qytetit, në të cilën siç theksuan do të diskutohen problemet akute të cilat i shqetësojnë qytetarët e Gostivarit.

Të debatojmë dhe të ofrojmë zgjidhje mbi të gjtha këto anomali që po na rëndojnë përditshmërinë çdo ditë e më tepër.  Gostivari aktualisht përballet me trafik të mbingarkuar, rrugë të ngushta, papastëri publike, mungesë të transporit publik, mungesë të gjelbërimit, ajër të ndotur si pasojë e funksionimit të deponisë Rusino, me qentë endacak gjithandej hapësirave publike. Ne në Iniciativë jemi bashkuar rreth një qëllimi të sinqert për të kërkuar dhe ofruar zgjidhe për trasparencën e munguar në institucione, për urbanizëm që nuk uzurpon dhe që nuk na merr frymën për çdo ditë, për shkolla dhe administratë të depolitizuara dhe profesionale, për Ndërmarrje Publike që do të ofrojnë shërbime më të mira për qyetarët e Gostivarit. Nuk jemi këtu për të kritikuar asnjë pushtetar. Iniciativa jonë nuk tenton të kërkon llogari nga askush për gjendjen ku ndodhemi, por të kërkojmë dhe gjejmë zgjidhje për problemet me të cilat ballafaqohet sot Gostivari.”, tha në pres-konferencën e sotme Lek Dalipi nga iniciativa. Dalipi informoi se iniciativa ka draft programin e vet për zgjedhjet e ardhshme lokale, por pa precizuar a do të thotë kjo se do të dalin me kandidatët e tyre në zgjedhje ose do t’jua ofrojë programin partive politike. “Po themi draft program, pasi ende nuk është përmbyllur dhe qëllimi i panelit që do ta organizojmë të shtunën në qendër të Gostivarit, do të jetë njoftimi i qytetarëve me nismën tonë dhe shpresojmë që të marrim propozime konkrete nga ana e tyre për zgjidhjen e problemeve me të cilat ballafaqohen qytetarët e Gostivarit.

Të ftuar në Panel do të jenë përfaqësues të Pushtetit Lokal dhe Qendror, përfaqësues të Organizatave Joqeveritare, subjekteve politike, deputetë të zonës dhe të gjithë qytetarët e Gostivarit që e ndjejnë për obligim të japin kontrubutin e tyre në zgjidhjen e problemeve me të cilat ballafaqohet Gostivari.”, tha Dalipi.

Debati publik është i caktuar nesër me fillim në ora 18.

Популарно изминативе 100 дена