Поврзи се со нас

Гостивар

Граѓанска иницијатива „Гостивар кој го сакам” – Се здруживме да бараме решение за проблемите, не да критикуваме

Објавено

на

  • Shqip

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ за утре (28 август) најави јавна дебата на градскиот плоштад, на која како што нагласија ќе се дискутираат акутните проблеми кои ги загрижуваат граѓаните на Гостивар.

„Да дебатираме и да понудиме решение на овие проблеми кои ни го отежнуваат животот секој ден се повеке. Гостивар во моментов се соочува со натоварен сообраќај, тесни улички, јавна нечистота, недостиг на јавен транспорт, недостиг на зеленило, загаден воздух како последица на Русино, со кучиња скитници во секој агол од јавниот простор. Ние во иницијативата се здруживме околу една искрена цел за да бараме и да понудиме решение за институционална транспарентност која што недостига, за урбанизација која што не узурпира и не ни го зема здивот секој ден, за професионална и деполитизирани училишта и администрација, за Јавни претпријатиа кои ке понудат подобри услуги за граѓаните на Гостивар. Не сме тука да критикуваме ниту еден политичар. Нашата иницијатива не претендира да бара одговорност од никого за ситуацијата во која се наоѓаме, туку да бараме и да најдеме решение за проблемите со кои се соочува Гостивар денеска.“, рече на денешната прес конференција Лек Далипи од иницијативата.

Далипи информираше дека иницијативата има своја драфт програма за идните локални избори, но без да прецизира дали тоа значи дека ќе излезат со свои кандидати на изборите или ќе ја понудат програмата на политичките партии. „Викаме драфт програма, затоа што се уште не е завршена и целта на панелот кој го организираме во сабота во центарот на Гостивар, е да се запознаат граѓаните со нашата иницијатива и се надеваме дека ке добиеме конкретни предлози од нивна страна за решавање на проблемите со кои се соочува Гостивар. Поканети ке бидат претставници на локалната и централната власт, претставници од невладиниот сектор, политичките партии,  пратеници од Гостивар и сите граѓани на Гостивар кои чувствуваат обврска да дадат придонес за решавање на проблемите со кои се соочува Гостивар.“, рече Далипи.

Јавната дебата утре е закажана со почеток во 18 часот.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19

Здравје и убавинапред 4 часа

Чај од лешник – истакнат во народната медицина, еве за што помага

Македонијапред 6 часа

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Гостиварпред 7 часа

19 казни за брзи возачи на подрачјето на Гостивар

Занимливостипред 20 часа

Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

Гостиварпред 20 часа

„Гостивар, семеен град“- работилница на Форумот на жени на ДУИ

Гостиварпред 21 час

Во возило што го управувал гостиварец пронајдени мигранти од Сомалија, Сирија и Пакистан

Гостиварпред 21 час

Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

Гостиварпред 22 часа

Ковид извештај:17 починати во последно деноноќие, пријавени и 3 смртни случаи од претходно

Гостиварпред 1 ден

Младински форум на ДУИ во Гостивар постави фотографии со кучиња во малиот парк

Македонијапред 1 ден

78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со ковид се невакцинирани-анализа на МЗ

Гостиварпред 1 ден

Делегација на Сојузот на турски општини во посета на Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Апсења во Гостивар, 4 млади завршиле во станица

Македонијапред 2 недели

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

Гостиварпред 2 недели

Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

Гостиварпред 2 недели

Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

Гостиварпред 1 недела

Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

Локални избори 2021пред 2 недели

Во Маврово Ростуше поднесени 2 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

Гостиварпред 1 недела

Гостиварец ја нападнал сопругата додека биле на гости кај роднини

Гостиварпред 1 недела

Во Гостивар лишен од слобода угостител во чиј локал имало гости без сертификат за вакцина

Локални избори 2021пред 2 недели

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ без кандидати за градоначалник во Гостивар, Матески и Димовски носители на листите

Гостиварпред 2 недели

Дискусија во Гостивар: Пандемијата ги погоди угостителите, занаетчиите, бизнисите…

Гостиварпред 2 недели

Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

Гостиварпред 2 недели

Гостиварско-Две лица приведени за кражба, физички напад поради недоразбирање во сообраќај

Гостиварпред 4 дена

Гостиварец се нафрлил врз сопругата, во нападот учествувале и неговите сестри и мајка

Гостиварпред 1 недела

Физички напад во казино во Гостивар, приведени 2 лица

Спортпред 4 недели

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 4 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 4 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 4 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 5 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 7 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 8 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!