Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Граничниот премин Стрезимир-Рестилица од денес отворен за минување

Граничниот премин Стрезимир-Рестилица на македонско-косовската граница, од денес па до 20 август ќе биде пуштен во употреба за граѓаните од двете земји, информираа од општина Маврово и Ростуше.

Преминот ќе биде отворен секој ден од 08:00 до 22:00 часот, а за преминување ќе важат истите правила како и на другите гранични премини, односно патна исправа (пасош или лична карта и зелен картон за автомобил).

Овој граничен премин ќе биде многу значаен за развојот на туризмот на општините од двете држави како и за меѓусебното поврзување на жителите од Општините Маврово и Ростуше, Центар Жупа и Дебар со жителите на општините Рестелица, Драгаш и Призрен. Голема благодарност до сите кои дадоа свој допринос за отворање на овој граничен премин, за кој имаме голема надеж дека во иднина ќе биде функционален преку цела година, , наведуваат од Општината.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!