Поврзи се со нас

Македонија

Грант од три милиони евра за реконструкција на 30 училишни спортски сали и набавка на спортска опрема

Објавено

на

  Со три милиони евра неповратен грант од Банката за развој при Советот на Европа ќе бидат реконструирани 30 спортски сали во основни и средни училишта и ќе биде набавена спортска опрема за 50 сали во основни училишта. Рокот за реализација на грантот за кој се наменети средствата е крајот на 2024 година.

  Договорот за грантот денеска во МОН го потпишаа министерот за образование и наука Јетон Шаќири и вицегувернерот на Банката за развој при Советот на Европа Томас Бошек, а на потпишувањето присуствуваше и Стефан Худолин, претставник на Делегацијата на ЕУ во Скопје.

  -Голема благодарност на Банката за развој при Советот на Европа која ни ги обезбеди средствата за поддршка од земјите донатори Шведска, Норвешка, Австрија и Германија, како и од Делегацијата на Европската Унија во Скопје. Нема обврска за враќање на средствата, така што проектот нема никакви фискални импликации врз буџетот на државата, а рокот за негова реализација е крајот на 2024 година. За нас како земја во развој со прилично ограничен буџет, овој износ е значајна поддршка и уверувам дека средствата правилно ќе бидат искористени во интерес на децата, рече Шаќири на потпишувањето на договорот.

  Според претставникот на ЕУ во земјава, Худолин, пристапот до новиот грант ќе обезбеди инфраструктура која ќе биде поддршка за физичките вежби на децата и ќе овозможи тие да бидат повеќе активни во процесот на образованието.

  Вицегувернерот на Банката за развој при Советот на Европа Томас Бошек рече дека овој проект веќе обезбеди подобрување на образовната инфраструктура за повеќе од 100 000 ученици и нагласи дека зголемувањето на пристапот до образование, резултатите од него и растот на економијата се врвни приоритети на Банката.

  Банката за развој при Советот на Европа досега во четири наврати, со два гранта и два заема, обезбеди средства за подобрување на условите во образовните установи во земјава.  Ова е трет грант неповратни средства, претходните два беа во вкупен износ од три милиони евра.

  Во рамки на проектот, како што соопшти министерот, досега се изградени 97 училишни спортски сали, 30 се во градба, а во реконструкција се повеќе од сто училишни објекти.

  Распределбата на средствата од грантот ќе биде согласно со анализата која ја направи МОН во изминатиот период и која покажала во кои училишта е најприоритетно да се вложи за да се обезбедат подобри услови за часови по спорт, како и за рекреација по завршување на наставата. Според МОН, средствата ќе бидат вложени во училишта и од урбани и од рурални средини. Шаќири истакна дека ќе нема приоретизирање на општини или училиште по ниеден друг основ освен по направен увид и проценка дека постојните спортски објекти и опремата бараат итна промена.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 2 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 3 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 4 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 5 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 6 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 7 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 8 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 8 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 19 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 21 час

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 23 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 1 ден

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена