Поврзи се со нас

Македонија

Граѓаните оштетени за 220 милиони евра заради покривање на енергетската криза

Објавено

на

Ефектите на финансиската и енергетската криза врз политиките и граѓаните се тема на денешната дебата која се одржува во организација на Цивика мобилитас, а во рамки на проект поддржан од Владата на Швајцарија.

На настанот беше презентирано истражување за последиците од зголемените буџетски трошоци од кризата во 2022 година врз области кои влијаат врз животот на граѓаните.

Според податоците од истражувањето заради покривање на дополнитените расходи кои ги наметнала енергетската криза во 2022 година Владата жртвувала проекти од најмалку 170 милиони евра.

Сабина Факиќ од Центарот за граѓански комуникации информира дека станува збор за проекти како реновирање на здравствени установи, купување медицинска опрема, изградба на детски градинки и домови за стари лица, изградба на патишта, реконструкција на студентски домови, како и проекти за унапредување на животната средина.

-Кога кон овој износ ќе се додат и 50 милиони евра капитални проекти кои требало да се реализираат од локалните власти, произлегува дека граѓаните се условно кажано оштетени за 220 милиони евра кои требало да придонесат кон подобрување на нивниот квалитет на живот, изјави таа.

Задолженоста на сите институции, според Факиќ, е зголемена за 30 проценти и изнесува 800 милиони евра.

-Многу е важно да настојуваме товарот на зголемените трошоци да не паѓа толку на граѓаните, туку да влијае и на привилегиите кои за себе си ги обезбедуваат функционерите, истакна Факиќ.

Павле Гацов, од Здружение на даночни советници посочи дека нашата земја не се справува успешно со златното правило на буџетирањето, оцени дека државата повеќе троши, отколку што собира.

-Трендот на затегнатоста на јавните финансии продолжува во 2022 и 2023 година. Македонија е земја која премалку собира пари во однос на тоа колку троши, решение за ваквата ситуација е да се собере повеќе или помалку да се троши. Ако одиме на страната на прибирањето, најлесен начин е вакво зголемување на даночни стапки, даночни основици и наместо да се направи една системска пристапност да се зафати од базенот наречен сива економија, за жал ние сме сведоци дека се оди на полесниот начин. Така продолжува и во 2023 ваквиот тренд иницијално претставувањето дека буџетот за 2020 и 2023 година капиталните расходи и главната поента да бидат во повисок износ од задолжувањето, но така е само со иницијалните буџети, веќе во ребалансните буџети, односно реализацијата на буџетите капиталните расходи паѓаат дефицитно, финансирање се зголемува, така што и ова наводно златно правило на буџетирањето во македонски услови не важи туку златното правило е колку што има приходи гледај толку да имаш и расходи, посочи Гацов.

Истражувањето покажало и дека за да се прикрие ударот на енергетската криза врз капиталните инвестиции во 2022 година, дури 28 проценти од капиталните расходи односно 130 милион евра биле потрошени за исплати кои не може да се сведат под категоријата „капитални“.

Факиќ потенцира дека тука станува збор за дел од исплатите кон АД Електрани за надминување на енергетска криза, како и плаќања на гаранции по рати за кредити на државните претпријатија.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена