Поврзи се со нас

Гостивар

Грип се шири меѓу граѓаните во Гостивар

Објавено

на

Амбулантите во Гостивар се полнат со пациенти кои имаат симптоми на сезонски грип. Додека други градови периодов мака мачат со коронавирусот, во Гостивар состојбата е мирна, но граѓаните се на удар на зараза од грип. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, во периодот од 29 ноември до 5 декември во Гостивар се пријавени 33 случаи на грип, што го става на второ место по заболени во земјава, по Дебар каде имало 44. Имајќи предвид дека и не се пријавуваат сите пациенти, реалната бројка е поголема.

Вкупво во Македонија во посочениот период се регистрирани 100 новозаразени со грип. Бројот е зголемен во споредба со минатата сезона за 32.

Во однос на возраст, 52 лица се на возраст од 15-64 години, 29 се регистрирани кај деца на возраст од 0-4 години, 18 кај деца на возраст од 5-14 години и едно лице на возраст над 65 години.

Според податоците од Управата за електронско здравство, од почетокот на вакцинацијата против грип, во земјава вакцинирани се вкупно 44.374 лица од ризичните категории население со бесплатни вакцини. Во однос на комерцијалните вакцини, согласно достапните податоци од ЦЈЗ/ПЕ, вакцинирани се 3.604 лица.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 35 минути

Русија ги забрани активностите на ЛГБТ и ги прогласи за „екстремистички“

Здравје и убавинапред 2 часа

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 5 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Гостиварпред 5 часа

ОО СДСМ Гостивар организираше медицински прегледи и советување: “Не чекај, превенирај!“

Македонијапред 6 часа

Вечерва, сите патишта водат кон СЦ „Јане Сандански“ на “99 Мегастарс”

Гостиварпред 8 часа

20 годишник завршил во ПС Гостивар поради закани кон таткото и братот

Гостиварпред 8 часа

Дел од „Илинденска“ во Гостивар утре и задутре затворена за сообраќај

Спортпред 9 часа

Познати се 12 од 16 учесници во плејофот на фудбалската Лигата на шампиони

Македонијапред 9 часа

Отворен 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Përhapet gripi mes qytetarëve në Gostivar

Објавено

на

Ambulancat në Gostivar janë mbushur me pacientë të cilët kanë simptoma të gripit sezonal. Përderisa qytetet tjera aktualisht po luftojnë me korona virusin, situata në Gostivar është e qetë, por qytetarët po vuajnë nga gripi. Sipas të dhënave të fundit të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën 29 nëntor deri më 5 dhjetor në Gostivar janë raportuar 33 raste me grip, që e vendos atë në vendin e dytë për nga numri i pacientëve në vend, pas Dibrës ku kishte 44. Duke qenë se nuk parsqiten të gjithë pacientët, numri real është më i lartë.

Në Maqedoni në periudhën e treguar gjithsej janë regjistruar 100 të sapo infektuar me grip. Numri është rritur në krahasim me sezonin e kaluar për 32.

Për sa i përket moshës, 52 persona janë të moshës 15-64 vjeç, 29 janë të regjistruar te fëmijët 0-4 vjeç, 18 tek fëmijët 5-14 vjeç dhe një person mbi 65 vjeç.

Sipas të dhënave nga Administrata Elektronike e Shëndetësisë, që nga fillimi i vaksinimit kundër gripit, në vend janë vaksinuar gjithsej 44 374 persona nga kategoritë e rrezikshme të popullsisë me vaksina falas. Sa i përket vaksinave komerciale, sipas të dhënave të disponueshme nga QSHP/AP, janë vaksinuar 3604 persona.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена