Поврзи се со нас

Гостивар

Грип се шири меѓу граѓаните во Гостивар

Објавено

на

Амбулантите во Гостивар се полнат со пациенти кои имаат симптоми на сезонски грип. Додека други градови периодов мака мачат со коронавирусот, во Гостивар состојбата е мирна, но граѓаните се на удар на зараза од грип. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, во периодот од 29 ноември до 5 декември во Гостивар се пријавени 33 случаи на грип, што го става на второ место по заболени во земјава, по Дебар каде имало 44. Имајќи предвид дека и не се пријавуваат сите пациенти, реалната бројка е поголема.

Вкупво во Македонија во посочениот период се регистрирани 100 новозаразени со грип. Бројот е зголемен во споредба со минатата сезона за 32.

Во однос на возраст, 52 лица се на возраст од 15-64 години, 29 се регистрирани кај деца на возраст од 0-4 години, 18 кај деца на возраст од 5-14 години и едно лице на возраст над 65 години.

Според податоците од Управата за електронско здравство, од почетокот на вакцинацијата против грип, во земјава вакцинирани се вкупно 44.374 лица од ризичните категории население со бесплатни вакцини. Во однос на комерцијалните вакцини, согласно достапните податоци од ЦЈЗ/ПЕ, вакцинирани се 3.604 лица.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Përhapet gripi mes qytetarëve në Gostivar

Објавено

на

Ambulancat në Gostivar janë mbushur me pacientë të cilët kanë simptoma të gripit sezonal. Përderisa qytetet tjera aktualisht po luftojnë me korona virusin, situata në Gostivar është e qetë, por qytetarët po vuajnë nga gripi. Sipas të dhënave të fundit të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën 29 nëntor deri më 5 dhjetor në Gostivar janë raportuar 33 raste me grip, që e vendos atë në vendin e dytë për nga numri i pacientëve në vend, pas Dibrës ku kishte 44. Duke qenë se nuk parsqiten të gjithë pacientët, numri real është më i lartë.

Në Maqedoni në periudhën e treguar gjithsej janë regjistruar 100 të sapo infektuar me grip. Numri është rritur në krahasim me sezonin e kaluar për 32.

Për sa i përket moshës, 52 persona janë të moshës 15-64 vjeç, 29 janë të regjistruar te fëmijët 0-4 vjeç, 18 tek fëmijët 5-14 vjeç dhe një person mbi 65 vjeç.

Sipas të dhënave nga Administrata Elektronike e Shëndetësisë, që nga fillimi i vaksinimit kundër gripit, në vend janë vaksinuar gjithsej 44 374 persona nga kategoritë e rrezikshme të popullsisë me vaksina falas. Sa i përket vaksinave komerciale, sipas të dhënave të disponueshme nga QSHP/AP, janë vaksinuar 3604 persona.

Популарно изминативе 100 дена