fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Грипот во сенка на коронавирусот – значително помалку грипосани од лани

Објавено

на

Вообичаено во овој период од годината меѓу населението се ширел грип и се регистрирале зголемени бројки на заболени. Но, оваа сезона се чини коронавирусот го фрли во сенка грипот. Според анализите на Институтот за јавно здравје, во сезоната 2020/2021 вкупниот број на заболени од грип изнесува 379 што е 54,2% помалку во споредба со истиот период минатата сезона, кога имало 828 заразени и 70,1% помалку во однос на типичната сезонска крива која изнесува 1.266 грипосани.

ИЈЗ соопшти дека во периодот од 28 декември до 3 јануари во земјава пријавени се 24 случаи на групни пријави за заболени од грип/ заболувања слични на грип.

Заболените се пријавени во Дебар – 15, во Кичево – 5, во Струмица – 2 и во Куманово и Прилеп – по 1.

Во однос на возрасната дистрибуција, 11 лица се од возрасната група од 15-64 години, а највисока инциденца се регистрира кај најмладите, децата на возраст од 0-4 години.

За сезоната 2020/2021, Министерството за здравство набави бесплатна четиривалентна вакцина во вкупна количина од 40.000 дози, наменета за приоритетните групи население.

Заклучно со 53-та недела, вакцинирани се вкупно 37.221 лица со бесплатна вакцина.

Дополнителни дози вакцина се набавени од страна на Центрите за јавно здравје, како вакцини за останатото население кое не спаѓа во горенаведените групи и истите можат да се добијат за одреден финансиски надомест како комерцијални вакцини.

Во однос на комерцијалните вакцини, согласно достапните податоци од извештаите на Центрите за јавно здравје, вакцинирани се 8.993 лица.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!