Поврзи се со нас

Гостивар

Груби: На Гостивар очајно му треба промена! – Таравари: Ќе видиме кој ќе победи, избраниот од Ахмети или избраниот од граѓаните!

Објавено

на

  Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби при денешната посета на Гостивар изјави дека актуелното општинско раководство лошо менаџира со општината и дека на Гостивар очајно му треба промена во раководењето.

  „На Гостивар очајно му е потребна промена, затоа што општината се менаџира на најлош можен начин. Граѓаните имаат апсолутна потреба за промена, да се вратат на правилниот пат, на патот на развојот, пат на менаџирање со општината од вистинските луѓе, од вистинскиот субјект и некој што ќе биде 100% посветен на Гостивар, затоа што Гостивар го заслужува тоа. Сите инвестиции што беа ветени и кои веќе ги реализираше Министерството за економија, и сите други што планираме да ги реализираме во општина Гостивар се направени со поддршка од централната власт. Замислете што можеше да се направи доколку имавме соработка со општината, но, за жал тие не ги гледаат интересите на граѓаните и компаниите, туку партиските интереси и политиките на централно ниво. На Гостивар му треба градоначалник кому на прво место ќе му бидат потребите на граѓаните и фирмите, ние како партија ќе ја поддржиме таа промена и таа промена неминовно ќе се случи“, рече Груби одговарајќи на новинарско прашање околу претстојните локални избори. Конкретно за тоа дали ДУИ ќе поддржи кандидатура на Невзат Бејта за градоначалник на Гостивар, Груби рече дека ќе се одлучува следниот период. „Секој кандидат што ќе го поддржи ДУИ и Али Ахмети ќе биде подобар од сегашниот градоначалник“, истакна вицепремиерот.

  Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари за изјавата на Груби искоменира дека граѓаните ќе одлучат кој ќе победи на локалните избори, а нивната партија ќе кандидира човек што ќе ја има поддршката на граѓаните.

  „Од ДУИ велат дека ќе донесат промени во Гостивар. Оние кои се на власт и уништуваат веќе 20 години, оставајќи го Тетово без вода, Зајас без канализација, имаат уста да зборуваат за промена?!?!?! Велат дека во Гостивар ќе го кандидираат само оној што ќе има амин од Али Ахмети, но дали мислат дека Гостивар е бавчата на Али, а тој може да сади праз и пиперки, кога ќе му текне. Ние ќе го кандидираме само оној што ќе го одобрат граѓаните и ќе видиме кој ќе победи: Избраниот од Ахмети или избраниот од Гостивар!!!. П.С. Му благодариме на Артан Груби што не’ критикуваше, ни направи бесплатна реклама!“, напиша Таравари на фејсбук.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 3 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 4 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 5 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 5 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 6 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 8 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 9 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 10 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 21 час

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!