fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Гумата за џвакање создава туристички атракции

Објавено

на

Колку и да звучи неверојатно, не е шега. Залепени гуми за џвакање помогнале одредени локации да се претворат во интересни места за посети на туристите. За едни е несфатливо, но за други функционира. Во Америка три града може да се пофалат со такви места…ако е за пофалба.

Во градот Сан Луис Обиспо во Калифорнија има Улица на гуми за џвакање. Наводно оваа улица настанала од натпревар меѓу ученици кој ќе залепи повеќе мастики за ѕидот, а подоцна едноставно работата излегла од контрола, па станала туристичка атракција. Улицата е долга 20 метри.

Во центарот на Сиетл има Ѕид на гумите за џвакање. Жителите на градот почнале да ги лепат на ѕидот пред дваесетина години, чекајќи на ред да купат влезници за блискиот театар. Со текот на годините, на изџваканите остатоци оставале и пораки, потсетници и фотографии. Во 2015-та година, ѕидот беше целосно исчистен, но набрзо потоа посетителите повторно започнаа со лепење на мастики.

Друг Ѕид на мастики има во градот Гринвил и тоа на објект кадешто се продава брза храна. Без коментар.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!