fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Ѓурѓовден, празник што ги величи природата и животот

Објавено

на

  Денес, шести мај се слави празникот во чест на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец меѓу народот познат како Ѓурѓовден. Ова е неподвижен празник и секоја година се одбележува на истиот датум. Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре, Ганка, Ганчо и други.

  За Ѓурѓовден се практикуваат обичаи коишто во суштината го имаат величењето на природата и живото. Така традициите налагаат, плетење на венец од зеленило и цвеќиња, миење со водата во која се потопуваат растенија и бањање во река. Ноќта, наспроти Ѓурѓовден, се собираат зелени гранки во најблиската шума и со нив ги закитуваат вратите и прозорите на куќите. Ова според христијанското верување се прави за бериќет и здравје во домот, а исто така и плодови и род по полето, во трлата и шталите.

  Освен празникот Ѓурѓовден што се празнува на 6 мај нашиот народ одбележува  уште два празника поврзани со Св. Георгиј и тие спаѓаат во зимски слави, во ноември и декември.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!