Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Хасани: ДУИ ќе продолжи да биде силна и конструктивна опозиција во Гостивар

Објавено

на

„Почитувани членови, активисти, Форум на млади, Форум на жени, симпатизери, ви се заблагодарувам за вашиот ангажман, придонес и поддршка што ни ја дадовте на овие локални избори. Поради вашата посветеност мнозинството од албанското население даде доверба на нашата програма и платформа. Изразувам благодарност до мнозинството албанско население, но и до дел од турската, македонската, ромската и другите заедници за укажаната доверба. За жал, не успеавме да го убедиме електоратот на ВМРО-ДПМНЕ, кој за свои политички цели, сепак, одлучи актуелниот градоначалник да ја води општината уште четири години. Изминатите 4 години не се работеше, денес тоа се виде, затоа што финансиите на граѓаните кои требаше да се вложат за општо добро на граѓаните, денес беа искористени за купување гласови и за злоупотреба на волјата на граѓаните. Ние во Гостивар ќе продолжиме да бидеме силна и конструктивна опозиција. Ќе го убедиме членството на ВМРО-ДПМНЕ дека нивната политичка одлука е погрешна. Демократијата е света работа и ние ќе ја почитуваме волјата на народот, дури и ако е искривена од лични интереси.“, изјави вчеравечер претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар, Башким Хасани, откако беа познати изборните резултатите од вториот круг Локални избори.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 13 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 15 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Hasani: BDI do të vazhdojë të jetë opozitë e fortë dhe konstruktive në Gostivar

Објавено

на

“Të nderuar anëtarë, aktivistë, Forum i të rinjve, Forum i grave, simpatizantë, ju falenderojmë për angazhimin tuaj, kontributin dhe mbështetjen që na dhatë në këto zgjedhje lokale. Për shkak të përkushtimit tuaj shumica e popullatës shqiptare dha besimin për programin dhe platformën tonë. Shpreh falenderim deri te shumica e popullatës shqiptare, por edhe deri te një pjesë e asaj turke, maqedone, rome dhe deri te komunitetet e tjera për besimin e dhënë. Për fat të keq nuk arritëm t’a mundim elektoratin e VMRO-DPMNE, i cili për qëllime të veta politike, gjithsesi, vendosi kryetari aktual t’a udhëheqë komunën edhe për katër vite. Katër vitet e kaluara nuk punohej, sot ajo u pa, sepse financat e qytetarëve që duhej të investohen për të mirën e përgjithshme të qytetarëve, sot ishin të shfrytëzuara për blerje të votave dhe për keqpërdorim të vullnetit të qytetarëve. Ne në Gostivar do të vazhdojmë të jemi opozitë e fortë dhe konstruktive. Do t’a bindim anëtarësinë e VMRO-DPMNE se vendimi i tyre politik është i gabuar. Demokracia është punë e shenjtë dhe ne do t’a respektojmë vullnetin e popullit, edhe nëse është e shtrembëruar për interesa personale.”, deklaroi mbrëmë kryetari i degës së BDI-së në Gostivar, Bashkim Hasani, pasi u bënë të njohura rezultatet zgjedhore nga rrethi i dytë i Zgjedhjeve lokale.

Популарно изминативе 100 дена