Поврзи се со нас

Гостивар

Хасани го тужи Таравари за клевета и навреди

Објавено

на

Претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар, Башким Хасани утрово во гостиварскиот Основен суд поднесе тужба за клевета против градоначалникот Арбен Таравари. Хасани го тужи градоначалникот за објава на неговиот фејсбук профил со наслов: „Политичката мафија во Гостивар пред неколку дена беше фатена со 100 кг. марихуана, имаат ли овие луѓе кредибилитет да зборуваат за училишта“. Од судот бара да утврди граѓанска одговорност за навреда и клевета и надомест на штета од 250.000 денари. Во тужбата стои дека фејсбук објавата е реванш на прес конференција која Хасани ја одржа во врска со доцнење на плати во основните училишта.

“Таравари без никаков доказ објавува моја слика на својот фејсбук профил и ме обвинува за вмешаност во нелегално дејствие, во врска со акција на МВР, која е за поздравување.  Би сакал што поскоро сторителите да се фатат и изведат пред правдата, секако и казнат и откако ќе се потврди нивната вина, може да кажеме дека се виновни. Не можам да го разберам ова обвинување на Таравари, разбирам политички обвинувања меѓу актери во политика, но Гостивар е мал град, се знаеме кои сме, што работиме и уверен сум дека ни најблиските соработници не можат да му веруваат на ваквото обвинување. Не можам на друг начин да го толкувам ова обвинување, освен ако Таравари нема нарушено здравје. Би порачал да си земе медицински упат и да посети некој од своите колеги, да почне со лекување“, рече Хасани.

Тужбата ја поднесе преку адвокатката Арта Ајдари Имери, а во изјавата за медиумите апелираше на брза реакција на судот.

„Овде пред судот апелирам што побргу да го процесуира овој предмет, да ги прекинеме овие обвинувања, кои навистина го нарушуваат нашиот углед, во случајов мојот углед, ги вознемируваат нашите деца, нашите семејства, нашите пријатели, кои знаат кои сме и какви сме.“, подвлече претседателот на огранокот на ДУИ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 49 минути

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 1 час

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 12 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 17 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 19 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 19 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 20 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 21 час

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 22 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 23 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Hasani e padit Taravarin për shpifje dhe fyerje

Објавено

на

Kryetari i degës së BDI-së në Gostivar, Bashkim Hasani, mëngjesin e sotëm në Gjykatën Themelore të Gostivarit ka ngritur padi për shpifje ndaj kryetarit të komunës Arben Taravari. Hasani ka paditur kryetarin e komunës për një postim në profilin e tij në Facebook me titullin: “Mafia politike në Gostivar para disa ditësh është kapur me 100 kg marihuanë, a kanë kredibilitet këta njerëz të flasin për shkollat”. Ai kërkon nga gjykata caktimin e përgjegjësisë civile për fyerje dhe shpifje dhe kompensim prej 250.000 denarë. Në padi qëndron se postimi në Facebook ishte një revansh i konferencës për shtyp të mbajtur nga Hasani për vonesën e pagave në shkollat fillore.

“Taravari pa asnjë provë më ka postuar një foto në profilin e tij në Facebook dhe më ka akuzuar për përfshirje në një akt të kundërligjshëm, në lidhje me një aksion të MPB-së, i cili është për t’u përshëndetur. Do të doja që autorët të kapeshin dhe të viheshin para drejtësisë sa më shpejt që të jetë e mundur, sigurisht që do të ndëshkohen dhe pasi të vërtetohet fajësia e tyre, mund të themi se janë fajtorë. Unë nuk mund ta kuptoj këtë akuzë të Taravarit, i kuptoj akuzat politike në mesin e aktorëve të politikës, por Gostivari është një qytet i vogël, ne e dimë kush jemi, çfarë bëjmë dhe jam i bindur se as bashkëpunëtorët më të afërt nuk mund t’i besojnë një akuze të tillë. Nuk mund ta interpretoj ndryshe këtë akuzë, përveç nëse Taravari është në gjendje të keqe shëndetësore. Unë do t’i rekomandoja që të marrë një udhëzim mjekësor dhe të vizitojë një nga kolegët e tij, për të filluar trajtimin”, tha Hasani.

Padia është bërë përmes avokates Arta Ajdari Imeri, ndërsa në një deklaratë për media ka apeluar për reagim të shpejtë nga gjykata.

“Këtu para gjykatës i bëj apel që ta procedojë sa më shpejt këtë çështje, të ndalojë këto akuza, të cilat realisht dëmtojnë reputacionin tonë, në këtë rast reputacionin tim, na shqetësojnë fëmijët tanë, familjet tona, miqtë tanë, që e dinë se kush ne. jemi dhe si jemi ne”, ka nënvizuar kryetari i degës së BDI-së.

Популарно изминативе 100 дена