Поврзи се со нас

Гостивар

Хасани го тужи Таравари за клевета и навреди

Објавено

на

Претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар, Башким Хасани утрово во гостиварскиот Основен суд поднесе тужба за клевета против градоначалникот Арбен Таравари. Хасани го тужи градоначалникот за објава на неговиот фејсбук профил со наслов: „Политичката мафија во Гостивар пред неколку дена беше фатена со 100 кг. марихуана, имаат ли овие луѓе кредибилитет да зборуваат за училишта“. Од судот бара да утврди граѓанска одговорност за навреда и клевета и надомест на штета од 250.000 денари. Во тужбата стои дека фејсбук објавата е реванш на прес конференција која Хасани ја одржа во врска со доцнење на плати во основните училишта.

“Таравари без никаков доказ објавува моја слика на својот фејсбук профил и ме обвинува за вмешаност во нелегално дејствие, во врска со акција на МВР, која е за поздравување.  Би сакал што поскоро сторителите да се фатат и изведат пред правдата, секако и казнат и откако ќе се потврди нивната вина, може да кажеме дека се виновни. Не можам да го разберам ова обвинување на Таравари, разбирам политички обвинувања меѓу актери во политика, но Гостивар е мал град, се знаеме кои сме, што работиме и уверен сум дека ни најблиските соработници не можат да му веруваат на ваквото обвинување. Не можам на друг начин да го толкувам ова обвинување, освен ако Таравари нема нарушено здравје. Би порачал да си земе медицински упат и да посети некој од своите колеги, да почне со лекување“, рече Хасани.

Тужбата ја поднесе преку адвокатката Арта Ајдари Имери, а во изјавата за медиумите апелираше на брза реакција на судот.

„Овде пред судот апелирам што побргу да го процесуира овој предмет, да ги прекинеме овие обвинувања, кои навистина го нарушуваат нашиот углед, во случајов мојот углед, ги вознемируваат нашите деца, нашите семејства, нашите пријатели, кои знаат кои сме и какви сме.“, подвлече претседателот на огранокот на ДУИ.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Hasani e padit Taravarin për shpifje dhe fyerje

Објавено

на

Kryetari i degës së BDI-së në Gostivar, Bashkim Hasani, mëngjesin e sotëm në Gjykatën Themelore të Gostivarit ka ngritur padi për shpifje ndaj kryetarit të komunës Arben Taravari. Hasani ka paditur kryetarin e komunës për një postim në profilin e tij në Facebook me titullin: “Mafia politike në Gostivar para disa ditësh është kapur me 100 kg marihuanë, a kanë kredibilitet këta njerëz të flasin për shkollat”. Ai kërkon nga gjykata caktimin e përgjegjësisë civile për fyerje dhe shpifje dhe kompensim prej 250.000 denarë. Në padi qëndron se postimi në Facebook ishte një revansh i konferencës për shtyp të mbajtur nga Hasani për vonesën e pagave në shkollat fillore.

“Taravari pa asnjë provë më ka postuar një foto në profilin e tij në Facebook dhe më ka akuzuar për përfshirje në një akt të kundërligjshëm, në lidhje me një aksion të MPB-së, i cili është për t’u përshëndetur. Do të doja që autorët të kapeshin dhe të viheshin para drejtësisë sa më shpejt që të jetë e mundur, sigurisht që do të ndëshkohen dhe pasi të vërtetohet fajësia e tyre, mund të themi se janë fajtorë. Unë nuk mund ta kuptoj këtë akuzë të Taravarit, i kuptoj akuzat politike në mesin e aktorëve të politikës, por Gostivari është një qytet i vogël, ne e dimë kush jemi, çfarë bëjmë dhe jam i bindur se as bashkëpunëtorët më të afërt nuk mund t’i besojnë një akuze të tillë. Nuk mund ta interpretoj ndryshe këtë akuzë, përveç nëse Taravari është në gjendje të keqe shëndetësore. Unë do t’i rekomandoja që të marrë një udhëzim mjekësor dhe të vizitojë një nga kolegët e tij, për të filluar trajtimin”, tha Hasani.

Padia është bërë përmes avokates Arta Ajdari Imeri, ndërsa në një deklaratë për media ka apeluar për reagim të shpejtë nga gjykata.

“Këtu para gjykatës i bëj apel që ta procedojë sa më shpejt këtë çështje, të ndalojë këto akuza, të cilat realisht dëmtojnë reputacionin tonë, në këtë rast reputacionin tim, na shqetësojnë fëmijët tanë, familjet tona, miqtë tanë, që e dinë se kush ne. jemi dhe si jemi ne”, ka nënvizuar kryetari i degës së BDI-së.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена