Поврзи се со нас

Гостивар

Хасани: Општина Гостивар е во рацете на банди, корумпирана со скандалозни тендери и плаќања за измислени услуги

Објавено

на

  Огранокот на Демократската унија за интеграција во Гостивар, го осуди и демантира градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари во врска со неговите изјави дека општината има добро рангирање во сузбивањето на корупцијата и работи транспарентно. Претседателот на огранокот на ДУИ, Башким Хасани го тврди спротивното, посочувајќи на скандалозни тендери и нетранспарентно трошење на јавните пари.

  „Осврнувајќи се на најновото истражување на Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ), во обид да докаже уште еден успех, сегашниот градоначалник на Гостивар ја претставува нашата општина со најниско ниво на корупција во споредба со четири други општини, но тоа е сосема поинаку. Граѓаните проценуваат дека нивото на корупција во општината е зголемено на 72%, а ние проценуваме дека зголемувањето е во последните три години. Дека ова е точно покажуваат скандалозни тендери, исплата на пари на  фирми за измислени услуги и слично. Како е можно градоначалникот да промовира асфалтирање на патот во должина од 460 метри, додека на терен се реализирани 400 метри? Каде се 60 метри асфалт што се платени од општинскиот буџет? За рушење на дивоградби, општина Гостивар склучува договор вреден 2 милиони 360 илјади денари, а на сметката на компанијата и се исплаќаат 4 милиони 93 илјади денари. Висината на договорот е надмината, а цела јавност знае дека ниту една дивоградба не е срушена. Зарем не е корупција што дури и кога немаме снег, се вршат плаќања за чистење снег во вредност од 7 милиони 663 илјади денари во последните две години? Градоначалникот за 3 години плати скоро 50 илјади евра ручеци и вечери во ресторани. Овие факти зборуваат за неуспешна, корумпирана локална самоуправа и криминални банди кои од општинската каса си ја финансираат палитичката партија. Неправедно, парите на гостиварци три години по ред, се злоупотребуваат за плаќање на закупнините на партиските штабови ширум државата. Сето ова докажува дека општина Гостивар е во рацете на банди. Но, ова нема да трае долго. Уште седум месеци, во Гостивар ќе заврши феноменот на кражба и криминал што беше потврдено со истражувањето“, посочи Хасани.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Спортпред 13 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 14 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 14 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 17 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 18 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 19 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 20 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 21 час

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 22 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 23 часа

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Гостиварпред 2 дена

  Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!