Поврзи се со нас

Занимливости

Хаумеа, џуџестата планета во форма на компир

Објавено

на

  Во нашиот Сончев систем има џуџеста планета во форма на компир, а научниците велат дека има и свој прстен. Познато е дека не секој небесен објект има форма што е совршено величествена како планетата Земја.

  Хаумеа, (именувана по хавајска божица) е името на оваа џуџеста планета. Лоцирана е надвор од орбитата на Нептун и орбитира само покрај Нептун. Има две месечини, наречени Хијака и Намака. Оваа џуџеста планета е третина од големината на Плутон, има чудна, издолжена форма и ротира еднаш на секои четири часа.

  Има прстен широк 70 км кој кружи околу својот екватор, оддалечен 2.000 км од самата планета. Познато е дека самата џуџеста планета рефлектира околу половина од сончевата светлина што сјае на неа и дека нема атмосфера. На Хаумеа и требаат 285 години да кружи околу Сонцет, еднаш над Нептун и има прстени слични на Јупитер. Сепак, она што ја прави оваа планета поинтересна е нејзината форма како компир. Површината на Хаумеа е крајно студена и се чини малку веројатно дека може да постои живот во неа.

  Научниците кажуваат дека Хаумеа е составена претежно од карпа и дека има релативно тенка кора од воден мраз. Но Хаумеа е далеку помалку карпеста од Плутон, кој има карпесто јадро, но главно е составен од мраз.

  Вкупниот број на официјално признати џуџести планети е пет, но некои астрономи тврдат дека во Сончевиот систем може да има стотици објекти што одговараат на дефиницијата за џуџести планети.

  Иначе, џуџеста планета е астрономски објект со планетарна маса, многу помал од планета, но поголем од астероид. Најпознат ваков пример е Плутон.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Спортпред 5 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 5 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 6 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 9 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 9 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 11 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 11 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 13 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 15 часа

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 1 ден

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 1 ден

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Гостиварпред 1 ден

  Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 6 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 5 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 5 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!