Поврзи се со нас

Занимливости

Хебрејска Библија од 900 година од нашата ера продадена за 38,1 милиони долари

Објавено

на

Хебрејска Библија, која датира од 900 година од нашата ера и е еден од најскапите ракописи на пазарот за антиквитети, е продадена во Њујорк за 38,1 милиони долари.

Аукциската куќа Сотби очекуваше дека Кодекс Сасун, именуван по неговиот најпознат сопственик, Дејвид Соломон Сасун, кој ја купи Библијата во 1929 година за 350 фунти, може да достигне цена од 30 до 50 милиони долари, пишува Њујорк Тајмс.

Речиси целосна и исклучително добро сочувана хебрејска Библија, на која и недостасуваат само неколку страници, а се состои од 24 книги, беше продадена од Сотби по четириминутно наддавање на двајца понудувачи, за 38,1 милион долари, се вели во објавата од аукцијата куќа. Ја купил поранешниот американски дипломат Алфред Мозис во име на американска непрофитна организација која ќе ја подари Библијата на Музејот на еврејскиот народ АНУ во Тел Авив, се вели во соопштението.

Понудата ја надминува сумата од 30,8 милиони долари за кои во 1994 година беше продаден ракописот на Леонардо да Винчи, Лестер Кодекс, соопшти Сотби, но и под 43,2 милиони долари платени во 2021 година за првото издание на американскиот Устав, што е светски рекорд за која било книга или документ.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 2 часа

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 5 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 6 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 6 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 8 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 9 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 10 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 12 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 13 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена