Поврзи се со нас

Вести

HIMARS против „Торнадо-С“ кој ракетен систем е поефикасен?

Објавено

на

Војната во Украина доведе многу напредни оружја произведени во западните земји и Русија да се најдат едни наспроти други на фронтот, во вистинска војна далеку од показна или тактичка вежба. „Двобој“ кој во последно време го привлекува вниманието е помеѓу ракетните системи за повеќекратно лансирање, америчките HIMARS кои САД ги испрати на украинската војска и руските„Торнадо-С“.

Сајтот СТАЛКЕР/ZONE направи споредба на овие ракетни системи, со цел да одговори на прашањето кој ракетен систем е поефикасен.

ИСТОРИЈА

Ракетниот систем за повеќекратно лансирање на шасија со тркала M142 HIMARS беше развиен во 1996-2000 година. Нивното распоредување започна во 2005 година, а првата борбена употреба на системите беше забележана во јули 2007 година во ирачката провинција Ал-Анбар. Според познатите податоци, произведени се вкупно 540 единици, кои се користени за време на војната во Авганистан, граѓанската војна во Сирија и граѓанската војна во Ирак.

М142 HIMARS

9K515 „Торнадо-С“ е длабока модернизација на 9К58 „Смерч“, развиена 2012 година кој пак е наследнник на MLRS „Град“ популарните „Катјуши“ кои оставија дебел траг во Втората светска војна. Првата борбена употреба на „Smerch“ MLRS беше забележана во 1999 година за време на втората војна во Чеченија. Истите системи беа користени во 2011 година од страна на сириската арапска армија за време на сириската граѓанска војна, во 2014 година за време на вооружениот конфликт во источна Украина и во 2020 година за време на борбите во Нагорно-Карабах.

9K515 Торнадо-C

КАРАКТЕРИСТИКИ

Двата системи се дизајнирани да ангажираат групни цели со долг дострел, тактички проектили, противвоздушни системи, командни пунктови итн. И двата производа се опремени со напредна електронска опрема што овозможува да се добијат информации за цели користејќи беспилотни летала и сателитски податоци.

Опсегот на стрелање на основните системи „Торнадо-С“ е до 120 км, со можна перспектива за зголемување на 200 км. ХИМАРС е способен да пука на оддалеченост од 80 км, со можна перспектива за зголемување на 300 км. Американскиот систем во теорија може да пука на 300 км, но само при испалување на тактичката ракета ATACMS Block IA со касетна боева глава за 300 борбени елементи и систем за инерцијална контрола. Патем, овие ракети не се испорачани во Украина.

Во однос на разорната моќ на основните системи за пенетрација на муниција и оклоп, рускиот систем е повисок од америчкиот. Со 12 цевки за проектили овозможуваат системот „Торнадо-С“ да покрие и разори површина од 60 хектари (672.000 m2) со оган. Невозможно е да се постигне истиот резултат само со 6-те цевки инсталирани на HIMARS чиј максимум е 6 хектари (62.000 m2).

ПОЛНЕЊЕ

Во однос на полнењето, американскиот HIMARS е навистина супериорен во однос на „Торнадо-С“. Добро обучен екипаж е способен повторно да наполни серија проектили и да направи второ салво за 4-5 минути. За полнење на „Торнадо-С“, потребно е возило за транспорт и утовар 9T255.

Главниот недостаток на HIMARS во однос на „Торнадо-С“ е неговиот комплексен систем за контрола на гаѓање, избор на цели и одлучување. Ефективното користење на системот бара комбинација од различни видови интелигенција. Поради оваа причина, украинските вооружени сили ги користат само за прецизни напади врз претходно идентификувани цели. Гаѓањето подвижни цели или брзото прилагодување на оган на новооткриените цели бара значително време.

Во исто време, „Торнадо-С“ е опремен со автономен систем за корекција на траекторијата на ракетите, а за таргетирање може да се користи и дрон, кој исто така се лансира директно од борбено возило.

ТРАНСПОРТ

Исто така, важно е да се споредат транспортните карактеристики на двата MLRS. Максималната брзина што HIMARS системите можат да ја постигнат на автопатот е 85 km/h, „Торнадо-С“ 60 km/h, опсегот на движење со едно танкирање на HIMARS е 450 километри, „Торнадо-С“ 850 километри.

Цената на ракетниот фрлачот HIMARS е 5,6 милиони американски долари. Еден проектил GMLRS чини 150.000 американски долари. Така, цената на полн систем со шест проектили изнесува 6,5 милиони американски долари, рускиот „Торнадо-С“ е за 20% поевтин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 11 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 13 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 19 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 21 час

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 22 часа

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 23 часа

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 24 часа

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 1 ден

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-град на културата и соживотот, премиера на тријазичен документарец

Македонијапред 2 дена

Покачување на стипендиите за околу 2700 студенти

Гостиварпред 2 дена

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена