Поврзи се со нас

Вести

Хоспитализираните во „Пирогов“ успешно оперирани, нивната состојба е стабилна

Објавено

на

Состојбата на повредените во автобуската несреќа е добра и тие се во стабилна општа состојба. Нема опасност по нивното здравје. Од болницата „Пирогов“ денеска соопштија дека пациентите се соодветно згрижени и нивната состојба се следи од разни специјалисти. Извршени се сите потребни итни интервенции.

-Постоперативната состојба на пациентите се оценува како добра. Денеска претстојат две дополнителни оперативни интервенции. Кај една од жртвите ќе бидат извршени дополнителни медицинско – дијагностички процедури со што ќе се даде поголема јасност за идниот терапевтски третман на пациентот, соопштија од болницата „Пирогов“.

Во вчерашната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија загинаа 45 патници, а седум беа повредени. Шест од повредените се на Клиниката за изгореници и пластична хиругија во болницата „Пирогов“ во Софија, додека еден е на трауматологија.

Началничката на Клиниката за изгореници и пластична хирургија во болницата проф. д-р Марија Аргирова, како што јавува дописникот на МИА од Софија, изјави дека на сите пациенти им се направени успешни оперативни интервенции на самиот ден на примањето.

-Сметам дека оние кои се во стабилна состојба и имаат можност, во следните денови ќе можат да си заминат, но таа одлука се уште не сме ја донеле. Еден од нив има длабоки изгореници на двете раце, што треба да се оперира, а на едно девојче треба да му биде оперирано десното колено. На друга пациентка вчера и и е направена операција на десното колено. Состојбата им е стабилна, изјави проф. д-р Аргирова

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 28 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 24 часа

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Të hospitalizuarit në “Pirogov” të operuar me sukses, gjendja e tyre është stabile

Објавено

на

Gjendja e të lënduarve në aksidentin e autobusit është e mirë dhe në gjendje të përgjithshme stabile. Nuk ka asnjë rrezik për shëndetin e tyre. Nga Spitali “Pirogov” sot kanë njoftuar se janë duke u kujdesur për pacientët në mënyrë adekuate dhe gjendja e tyre po monitorohet nga specialistë të ndryshëm. Janë kryer të gjitha ndërhyrjet e nevojshme emergjente.

-Gjendja postoperative e pacientëve vlerësohet e mirë. Gjatë ditës së sotme priten edhe dy ndërhyrje operative. Te një nga viktimat do të kryhen procedura shtesë mjekësore-diagnostike, të cilat do të japin qartësi më të madhe për trajtimin e ardhshëm terapeutik të pacientit, thonë nga spitali “Pirogov”.

Në aksidentin e djeshëm të autobusit në autostradën “Struma” në Bullgari humbën jetën 45 pasagjerë dhe 7 të lënduar. Gjashtë nga të lënduarit ndodhen në Klinikën për djegie dhe kirurgji plastike në spitalin Pirogov në Sofje, ndërsa një në traumatologji.

Shefi i Klinikës për Djegie dhe Kirurgji Plastike në spital prof. Dr. Marija Argirova, siç njofton korrespondenti i MIA nga Sofja, tha se të gjithë pacientët i janë nënshtruar operacioneve të suksesshme në ditën e pranimit.

-Mendoj se ata që janë në gjendje stabile dhe kanë mundësi, do të mund të largohen në ditët në vijim, por ende nuk e kemi marrë atë vendim. Njëra prej tyre ka djegie të thella në të dyja duart, të cilat duhet të operohen dhe një vajzë duhet të operohet në gjurin e djathtë. Një tjetër paciente iu nënshtrua dje një operacioni në gjurin e djathtë. Gjendja e tyre është stabile, deklaroi prof. Dr. Argirova.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена