Поврзи се со нас

Спорт

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Објавено

на

Во драматичен натпревар екипата на МЗТ Скопје успеа да се најде во полуфиналето совладувајќи го попладнево жилавиот Гостивар со резултат 87-85.

Не секогаш лесно победува посилниот, посебно не кога за противник има ваков храбар и пожртвуван Гостивар. „Бело-сините“ без никаков респект влегоа во натпреварот покажувајќи им на МЗТ Скопје дека немаат намера без борба да се одлучи победникот, но ја немаа доволно долгата клупа рамноправно да му се спротистават на противникот, но и со тоа што располагаше четата на Александар Јончевски чесно си ја продаде кожата.

Актуелниот бранител на трофејот долго ја бараше идеалната петорка на теренот за да го скрши Гостивар, ротирајќи ги сите сениори во тимот. И двата тима имаа свои светли периоди низ текот на мечот, но гостиварци потклекнаа во финишот. Заморот во 40 минутната квалитетна кошарка си го зеде данокот.

Фуриозната серија на аеродромци од 14:0 за 7 минути во последниот период, беше клучна за победата на МЗТ Скопје, иако се тоа висеше во воздух по шутот на Димитриевски со звукот на сирената, но среќата не ги посака гостиварци по што „штрковите“ се најдоа во полуфиналето.

Ворку и Ефремоски беа најефикасни на натпреварот, кај официјално домаќините Мекиќ постигна 19, Рикиќ 18, Крстевски 17 поени.

Се на се, КК Гостивар денеска храбро и достоинствено се бореше против многу посилниот противник, не разочарувајќи ги своите навивачи во СЦ Кале, кои даваа жестока поддршка од трибините и од време на време приредувајќи малку чудно шоу за сите присутни.

МЗТ Скопје во полуфиналето ќе се сретне со екипата на Феникс 2010.

Сподели ја веста:
Прочитај повеќе

Огласи за вработување:

Гостиварпред 5 дена

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 недели

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!