Поврзи се со нас

Македонија

Храна ќе има секогаш, само прашање е по која цена

Објавено

на

Земјава се соочува со недостиг на храна од сопствено производство и добар дел од храната го увезува подолг период. Експертите, учесници на четвртиот Симпозиум за земјоделство и храна што се одржува во Охрид, сметаат дека во светот ќе има храна, но цената по која ќе можеме да ја набавиме е дискутабилна, како и дека треба да се мотивираат домашните фармери да го зголемат производството.

Професорот Ордан Чукалиев од Факултетот за земјоделство во Скопје смета дека во државата немаме доволно земјоделци кои би произведувале доволни количини храна.

– Имаме голем број регистрирани земјоделци, но многу возрасни. Немаме млада генерација на фармери, сме ги запоставиле. Дури сега има некакви пристојни услови да станеш млад фармер. Меѓутоа просторот што се јави во 20, 30 години не поддршка, сега имаме фармери што се на крајот на својата фармерска кариера и нови коишто не знаат, истакна Чукалиев.

Тој укажа дека отсекогаш сме биле зависни од увезена храна и оти не располагаме со ресурси да произведеме доволни количини.

– Кога говориме за храна, говориме за оние основни продукти што ја претставуваат храната. Не говорам за зеленчуковото производство, овоштарство, лозарство… Храната ви е зрното и скробот, шеќерот и маслото. Тоа се основните фактори. Па ние 20 години немаме шеќерна репа. Нашата шеќерана не работи. Производството на сончоглед долго време беше паднатот на некакви срамни површини. Нашите земјоделци се екстремно мали. Два хектари е просечната површина на фарма во земјава. Со таа фарма може да биде само дополнителен земјоделци , мора да има основни средства за извор ова само да му надополни, рече професорот.

Тој смета дека земјава никогаш нема да го врати производството, бидејќи и кога произведувала најмногу, тоа не било доволно. Но, нагласи, мерките кои се носат за надминување на енергетската криза, на некој начин ќе ја субвенционираат цената на храната.

– Ниедна сериозна земја нема да дозволи да се јави глад. Ние имаме навистина многу сиромашна популација. Меѓутоа мислам дека ќе има мерки со кои ќе се овозможи секој да си дозволи храна во овој кризен период, изјави Чукалиев.

Професорот Мухамед Брка, декан земјоделскиот факултет во Сараево наглаи дека пандемијата со Ковид и конфликтот меѓу Украина и Русија не насочуваат кон тоа колку ни е битно да имаме сопствено производство на храна.

– Во светот не е произведувало никогаш повеќе храна од 2021 година, а ние имаме пробелм со храната и цената. Тоа што нашите граѓани треба да знаат храна ќе има секогаш, само прашање е по која цена и кој ќе може да си дозволи. Тоа е еден голем проблем што мислам дека политичарите од Западен Балкан не го решиле сеуште, или не сакаат, бидејќи гледаме дека ни политичарите од ЕУ не се во состојба тоа да го решат, рече Брка.

Тој изрази надеж дека политичарите во Босна и Херцеговина ќе почнат да размислуваат дека вложувањето во земјоделско производтсво не е трошок, туку инвестиција за во иднина.

– Сакавме на Запад, во ЕУ, но големите фирми не ја чувствуваат кризата, никогаш поголем профит немаат направено. Поскапувањата на цените се нереални. Големите играчи кои сакаат да заработат и затоа ни е битно нашите влади да ги субвенционираат и поддржат нашите фармери да може нашиот производ да биде конкурентен на пазарот. Неможам ни владите да ги осудувам зошто ние се согласивме со ЕУ, таа ги диктира правилата на игра, кој не сака да ги почитува останува на страна, па може да очекуваме уште потешка ситуација, рече професорот од сараевскиот факултет.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 14 минути

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 2 часа

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 6 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 7 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 18 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 19 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 22 часа

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 22 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 23 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 1 ден

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 7 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена