Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Храна која не е добра за вашата кожа

Објавено

на

Исхраната е многу важна за целокупното здравје, а со тоа и за изгледот на вашата кожа. Повеќето од нас се грижат и ја негуваат кожата со креми, лосиони и други препарати, но сепак, исхраната е најважна и за целокупниот изглед на кожата. Доколку имате проблем со акните, дефинитивно треба дополнително да внимавате на исхраната.

Ова се намирниците што треба да ги избегнувате или да го намалите нивниот внес.

Млеко

Млечните производи предизвикуваат зголемување на лојните жлезди, поголемо производство на себум и со тоа има можност за појава на повеќе акни.

Месни производи

Преработеното месо како виршли, колбаси или салама содржи големи количини на заситени масти и нитрати, кои доведуваат до воспаление на кожата.

Пекарски производи

Преработените јаглехидрати го намалуваат производството на колаген, што е многу важно за здравјето на вашата кожа.

Вештачки сокови

Вештачките засладувачи го стимулираат производството на хормонот ИГФ-1, кој е еден од клучните фактори за развој на акни.

Мајонез

Мајонезот е многу масен намаз, кој може негативно да влијае на вашата кожа и доведува до појава на акни.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена