fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Христијанските верници го слават празникот Митровден

Објавено

на

На денешен датум, Македонската православна црква го одбележува празникот Митровден, посветен на свети Димитриј Солунски. Овој светец бил заштитникот на градот Солун, а уште е наречен чудотворец и мироточив. Празникот се смета за меѓник меѓу летниот и зимскиот период од годината. Поради собраните плодови, значително намалениот ден и студеното време се вели дека со Митровден започнува зимата.

Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Мите, Димо, Димко, Димка, Митра…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!