Поврзи се со нас

Регион

Хрватска од 1 јануари следната година го враќа задолжителниот воен рок

Објавено

на

За тоа има политичка одлука, а Министерството за одбрана (МО) работи на измени на Законот за одбрана и Законот за служба во вооружените сили и придружните прописи, кои ќе бидат основа за да започнат првите регрути тренинг од почетокот на следната година, пишува Нови лист.

Хрватска не го укина воениот рок, туку само го замрзна во 2008 година. Се уште не е одлучено дали воениот рок ќе трае два или три месеци. Доколку се следи првата варијанта, тогаш регрутите би добиле само основна пешадиска обука, а доколку воениот рок траел три месеци, тогаш во текот на третиот месец би биле испратени на некоја форма на специјалистичка обука во копнената армија, воздухопловството. и воздушна одбрана или морнарица.

По завршувањето на нивната воена служба, обучените регрути потоа би можеле да изберат да се вратат во цивилниот живот, да продолжат со нивните вообичаени занимања и да бидат дел од резервниот состав на армијата или да останат во вооружените сили и да ги продолжат своите професионални кариери.
Обуката ќе се одвива во касарната во Пожега, Сињ и Книн.

Помеѓу 17.000 и 18.000 мажи полнолетни секоја година. И тие ќе бидат обврзани да служат воен рок. Се разбира, нема сите да одат на тренинг. Мал дел од нив нема да го поминат лекарскиот преглед. Во вториот дел, кој се очекува да биде значително поголем, ќе се повикува на приговор на совеста и нема да служат воен рок, односно нема да имаат воена обука. Министерството за одбрана проценува дека во првата година, односно во 2025 година, меѓу 4.000 и 4.500 регрути ќе поминат задолжителна обука на четири или пет повици на секои неколку месеци.

Во моментов во Хрватска има доброволен воен рок. Оние кои ќе го контактираат имаат право на хонорар од 900 евра месечно. Од Министерството прогнозираат дека надоместок ќе добијат и оние кои ќе треба да служат воен рок, но тој најверојатно ќе биде нешто помал.

Од 2008 година, кога беше замрзнат задолжителниот воен рок, до крајот на 2022 година, доброволно го отслужиле вкупно 10.327 регрути.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена