Поврзи се со нас

Здравје и убавина

И дождот има свои добри страни

Објавено

на

На сите им е познато чувството кога врне и единствена желба е да се покријат со ќебето и да спијат. А за тоа има и логично објаснување.

Поетски опишано, може да се каже дека дождот свири лесна приспивна песна која го смирува вашиот ум и го опушта телото.

Иако дождливото време може да биде депресивно за другите луѓе, луѓето кои патат од депресија и анксиозност сведочат дека дождливото време им одговара бидејќи не стигнуваат до точка да доживеат „напад“ на депресија и анксиозност.

Истото е и со луѓето кои се импулсивни и нервозни. Таквите луѓе често спомнуваат дека го сакаат дождот, а причината е што дождот ги смирува и опушта. Ако размислите малку подобро, навистина има смисла.

Сончевото и убаво време ве принудува да преземете акција, да пешачите или трчате во природа, да вежбате на отворено и сите други видови продуктивност.

Од друга страна, дождот има предвидлива шема, така што звукот на дождот однадвор предизвикува нашиот мозок да го перцепира како смирувачки и безопасен шум. Затоа има толку многу видеа и аудио снимки за релаксација и медитација кои го содржат звукот на дождот.

Додека врне луѓето немаат желба да излегуваат, но затоа во затворен простор го прават она што најмногу им се допаѓа. Звукот на дождот е смирувачки, па затоа е полесно да се чита книга, да се учи или да се опуштите во топла бања.

Покрај тоа, самиот мирис на дожд повеќето луѓе го поврзуваат со позитивни мисли и спомени од минатото. Овој интензивен и суптилен мирис што го тонизира воздухот ве враќа во времето кога сте биле на топло и безбедни.

Затоа, со звукот на следниот дожд обидете се да се опуштите што е можно повеќе, заборавете на депресивното време и уживајте.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Спортпред 13 минути

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 1 час

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 3 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 15 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 17 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 21 час

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 23 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена