Поврзи се со нас

Македонија

И годинава субвенции за „Купи куќа, купи стан“

Објавено

на

Министерството за финансии информира дека ќе објави нов повик за Проектот „Купи куќа, купи стан“ на кој заинтересираните граѓанит ќе може да аплицираат за субвенциониран кредит за обезбедување свој нов дом. Информацијата за спроведување на проектот и негово продолжување во 2022 година со предлог да се објави нов повик беше усвоена на седница на Владата.

Граѓаните ќе може да аплицираат за една од двете варијанти за субвенции на рата или за субвенционирање на учеството за купување стан или изградба на куќа во деловните банки кои се дел од Проектот „Купи куќа, купи стан“ откако ќе се објави јавниот повик.

Досега се одобрени вкупно 2010 барања за субвенциониран стабен кредит, а одобрените кредитите се во вкупен износ од над 73 милиони евра, за кои одобрените субвенции се во износ од 18,3 милиони евра.

Граѓаните од двата понудени модела го користеле повеќе моделот субвенција на рата за кој се одобрени 1486, додека за субвенција на учеството 524 барања. Според намената граѓаните повеќе го искористиле за купување стан, односно од вкупно одобрените барања 1676 се за купување нов стан, додека 334 се за изградба, купување, доградба или надградба на куќа.

Согласно усвоената информација на Владата, јавниот повик кој ќе биде објавен за 2022 година, ќе биде воедно и последниот објавен повик во рамки на Проектот „Купи куќа, купи стан“.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 9 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 10 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 14 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 15 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dhe këtë vit subvencione për “Bli shtëpi, bli banesë”

Објавено

на

Ministria e Financave bën me dije se do të shpallë thirrjen e re për projektin “Bli shtëpi, bli banesë” ku qytetarët e interesuar do të mund të aplikojnë për kredi të subvencionuar për të siguruar shtëpi të re. Informacioni për zbatimin e projektit dhe zgjatjen e tij në vitin 2022 me propozim për shpalljen e thirrjes së re është miratuar në seancën e Qeverisë.

Qytetarët do të mund të aplikojnë për njërin nga dy variantet për subvencionimin me këste apo për subvencionimin e pjesëmarrjes për blerje apartamenti apo ndërtim shtëpie në bankat e nivelit të dytë që janë pjesë e projektit “Bli shtëpi, bli banesë” pas publikimit të thirrjes.

Deri më tani janë aprovuar gjithsej 2010 aplikime për kredi të subvencionuara për banim, ndërsa kreditë e aprovuara janë në vlerë të përgjithshme mbi 73 milionë euro, për të cilat subvencionet e aprovuara janë 18.3 milionë euro.

Qytetarët e dy modeleve të ofruara përdorën modelin e subvencionit me këste për të cilin janë miratuar 1486, ndërsa për subvencionimin e pjesëmarrjes janë shfrytëzuar 524 aplikime. Sipas qëllimit, qytetarët e kanë shfrytëzuar më shumë për blerjen e një apartamenti, pra nga gjithsej kërkesat e miratuara, 1676 janë për blerje apartamenti të ri, ndërsa 334 për ndërtim, blerje, përmirësim apo rinovim shtëpie.

Sipas informacioneve të miratuara të Qeverisë, thirrja publike që do të shpallet për vitin 2022, do të jetë edhe thirrja e fundit e shpallur në kuadër të Projektit “Bli shtëpi, bli banesë”.

Популарно изминативе 100 дена