Поврзи се со нас

Македонија

И годинава субвенции за „Купи куќа, купи стан“

Објавено

на

Министерството за финансии информира дека ќе објави нов повик за Проектот „Купи куќа, купи стан“ на кој заинтересираните граѓанит ќе може да аплицираат за субвенциониран кредит за обезбедување свој нов дом. Информацијата за спроведување на проектот и негово продолжување во 2022 година со предлог да се објави нов повик беше усвоена на седница на Владата.

Граѓаните ќе може да аплицираат за една од двете варијанти за субвенции на рата или за субвенционирање на учеството за купување стан или изградба на куќа во деловните банки кои се дел од Проектот „Купи куќа, купи стан“ откако ќе се објави јавниот повик.

Досега се одобрени вкупно 2010 барања за субвенциониран стабен кредит, а одобрените кредитите се во вкупен износ од над 73 милиони евра, за кои одобрените субвенции се во износ од 18,3 милиони евра.

Граѓаните од двата понудени модела го користеле повеќе моделот субвенција на рата за кој се одобрени 1486, додека за субвенција на учеството 524 барања. Според намената граѓаните повеќе го искористиле за купување стан, односно од вкупно одобрените барања 1676 се за купување нов стан, додека 334 се за изградба, купување, доградба или надградба на куќа.

Согласно усвоената информација на Владата, јавниот повик кој ќе биде објавен за 2022 година, ќе биде воедно и последниот објавен повик во рамки на Проектот „Купи куќа, купи стан“.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 58 минути

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 3 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 6 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 8 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dhe këtë vit subvencione për “Bli shtëpi, bli banesë”

Објавено

на

Ministria e Financave bën me dije se do të shpallë thirrjen e re për projektin “Bli shtëpi, bli banesë” ku qytetarët e interesuar do të mund të aplikojnë për kredi të subvencionuar për të siguruar shtëpi të re. Informacioni për zbatimin e projektit dhe zgjatjen e tij në vitin 2022 me propozim për shpalljen e thirrjes së re është miratuar në seancën e Qeverisë.

Qytetarët do të mund të aplikojnë për njërin nga dy variantet për subvencionimin me këste apo për subvencionimin e pjesëmarrjes për blerje apartamenti apo ndërtim shtëpie në bankat e nivelit të dytë që janë pjesë e projektit “Bli shtëpi, bli banesë” pas publikimit të thirrjes.

Deri më tani janë aprovuar gjithsej 2010 aplikime për kredi të subvencionuara për banim, ndërsa kreditë e aprovuara janë në vlerë të përgjithshme mbi 73 milionë euro, për të cilat subvencionet e aprovuara janë 18.3 milionë euro.

Qytetarët e dy modeleve të ofruara përdorën modelin e subvencionit me këste për të cilin janë miratuar 1486, ndërsa për subvencionimin e pjesëmarrjes janë shfrytëzuar 524 aplikime. Sipas qëllimit, qytetarët e kanë shfrytëzuar më shumë për blerjen e një apartamenti, pra nga gjithsej kërkesat e miratuara, 1676 janë për blerje apartamenti të ri, ndërsa 334 për ndërtim, blerje, përmirësim apo rinovim shtëpie.

Sipas informacioneve të miratuara të Qeverisë, thirrja publike që do të shpallet për vitin 2022, do të jetë edhe thirrja e fundit e shpallur në kuadër të Projektit “Bli shtëpi, bli banesë”.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена