Поврзи се со нас

Гостивар

“И таа е тука!” – Истражувачка новинарска сторија на Рурална Коалиција

Да се подобри квалитетот на живот на жените од руралните средини, со обезбедување на социјална и здравствена заштита на жените од руралните средини, како и пристап до здравствени и социјални услуги потребни за нејзиното непречено делување во локалната заедница е една од препораките кои што самите жени ја истакнаа во рамките на проектот “Родовата еднаквост – клуч за економски силна рурална заедница”, кој што Рурална Коалиција го спроведува во партнерство со здружението на жени фармери “Моја Φарма” од Гостивар.

Објавено

на

  15 – октомври e Меѓународен ден на руралната жена. Оваа 2020 година се одбележува под мотото “Да се изгради отпор и надминување на кризата предизвикана од Ковид 19”, а во насока на градење на одржливи локални заедници.

  Жените од руралните средини имаат клучна улога во земјоделско- прехранбениот сектор, исхраната, земјиштето, управувањето со природните ресурси, како и во развојот и диверзификацијата на производството во заедниците. Жените од руралните средини беа на првата линија во давањето на одговор на кризата и последиците предизвикани од Ковид 19 и покрај тоа што најголемиот дел од нивната работа е неплатена, односно жените во руралните средини, во просек работат околу 11 часа на ден, од кои 42% е неплатена работа, додека мажите работат 9,7 часа на ден платена работа.

  Во текот на Ковид кризата, рестриктивните мерки и ограниченото движење жените од руралните средини беа едни од најранливите категории на граѓани, особено во делот на социјалната и здравствена заштита со оглед на тоа што најголем дел од нив влегуваат во делот на неформалната економија, односно само 38% се економски активни и регистрирани во системот на државата.

  „Освен прашањето за здравствената и социјална заштита на жената од руралните средини, поради неевидентирање на економската активност на жената во семејното земјоделско стопанство, таа нема платен стаж и можност за користење на пензија кога ќе бидат исполнети условите за тоа. 60% од жените во истражувањето немаат сопствено здравствено и пензиско осигурување иако активно придонесуваат во работата и економските приходи во домаќинството“, вели Лилјана Jоноски, извршна директорка на Рурална Коалиција.

  Дополнително, нивната економска ранливост како и родовиот јаз особено беа продлабочени како резултат на кризата, а психолошкиот притисок и обемот на обврските во домаќинството зголемен. Тука се наметнува дополнително и прашањето колку жената е вклучена во процесот на донесување на одлуки, како во домаќинството така и во заедницата.

  Да се подобри квалитетот на живот на жените од руралните средини, со обезбедување на социјална и здравствена заштита на жените од руралните средини, како и пристап до здравствени и социјални услуги потребни за нејзиното непречено делување во локалната заедница е една од препораките кои што самите жени ја истакнаа во рамките на проектот “Родовата еднаквост – клуч за економски силна рурална заедница”, кој што Рурална Коалиција го спроведува во партнерство со здружението на жени фармери “Моја Φарма” од Гостивар.

  Со цел да се увидат потребите, но и предизвиците со кои што се справуваат жените во руралните средини особено во унапредувањето на нивната положба во руралните средини и економско зајакнување како дел од клучните фактори за создавање на одржливи рурални заедници, Рурална Коалиција создаде истражувачка новинарска сторија – “И таа е тука!”  каде што самите жени од руралните средини говорат за нивните животни приказни, а се промовира токму денес на одбележувањето на Меѓународниот ден на жените од руралните средини – 15 октомври.

  Проектот Родовата еднаквост – клуч за економски силна рурална заедница е финансиран како под-грант во рамките на проектот „Градење на капацитетите на МРР и нејзините членки” спроведуван од Мрежата за Рурален Развоj, а финансиран од We Effect и Шведската агенција за меѓународна соработка за развој (СИДА).

  (комерцијална објава)

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 2 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 3 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 3 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 4 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 5 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 7 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 19 часа

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

  Гостиварпред 1 ден

  Во Гостивар мирна ковид состојба – денес без нови случаи, а 32 оздравени

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!