Поврзи се со нас

Рецепти

Идеални за брз појадок – Домашни брускети

Одлична идеја да го искористите стариот леб, а воедно појадувате нешто навистина вкусно и едноставно за подготовка. Ако сте по месото, додајте парче сланина, шунка или кулен. Вкусот секако е одличен. 

Доколку немате багет, француско лепче, парче леб исечете го на половина или четвртина, како би го добиле тој еден-залак ефект.

Подготовката на брускетите е едноставна:
– испрскајте го секое парче леб со маслиново масло
– на секое парче посипете по малку лук во гранули
– додајте по една кафена лажица домат во парчиња
– малку сол
– додадете по парче сланина, шунка, кулен
– посипете магдонос или оригано
– печете ги 15 минути на 200 степениУбав апетит.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно