Поврзи се со нас

Занимливости

Идеалното женско тело според науката

Објавено

на

Според едно неодамнешно истражување, објавено во „PeerJ“, мажите сметаат дека потенкото женко тело е попривлечно, бидејќи го поврзуваат со младост, плодност и помал ризик од болести.

Идеалното тело варира помеѓу половите и индивидуалните преференци на една личност. Идеалните параметри еволуирале за да сигнализираат здравје и плодност. Иако, ова влијание би можело да биде и културно, особено кога ќе го земеме предвид фактот дека медиумите може да влијаат на нас повеќе од гените или еволуцијата.

Едно истражување од 2012 година, објавено во „PLOS ONE“ покажало дека идеална женска фигура за мажите е онаа како песочен часовник, со индекс на телесна маса од 18,82. Од друга страна пак, жените претпочитале мажите да имаат фигура како превртена пирамида, со широки рамена и мала половина, со индекс на телесна маса од 24,5.

Но, зошто на мажите и жените одредени карактеристики им се попривлечни од другите? Професорот Џон Спикмен се запрашал дали еволуцијата има некаква врска со тоа. Кога ќе погледнеме некој и ќе помислиме дека е физички привлечен, дали всушност го оценуваме, врз основа на еволутивното разбирање на неговиот потенцијал за иден опстанок и репродукција?

За да ја испита оваа теорија, тој заедно со своите колеги направил математички модел кој ги комбинирал врските меѓу дебелината, животниот век и плодноста. Моделот предвидел дека жените со индекс на телесна маса помеѓу 24 и 24,8 се сметаат за физички попривлечни. Потоа, истражувачите го тестирале ова предвидување на повеќе од 1.300 луѓе од 10 различни земји. На секој учесник му бил покажан шпил од 21 карта со различни видови на женско тело и потоа требало да ги подредат картите почнувајќи од најмалку привлечното. Резултатите покажале дека најслабите (со индекс на телесна маса 19) биле оценети како најпривлечни.

Ова не било во согласност со предвидувањата на математичкиот модел, а тоа се должело на возраста, бидејќи кога истражувачите ја вклучиле и возраста во моделот, мажите ги сметале жените со индекс на телесна маса помеѓу 17 и 20 како најпривлечни. Индексот на телесна маса пак, е поврзан со помладите жени на возраст помеѓу 18 и 20 години, плодноста и малиот ризик за болести во иднина.

„Еволутивната рамка на сето ова ни овозможува да разбереме зошто послабите жени се толку привлечни“, вели Спикмен, што воопшто не е изненадувачки со оглед на тоа што медиумите и модниот свет ги величат и наметнуваат послабите женски тела. Сепак, ова истражување ни дава еден еволутивен увид кој претходно го немавме, меѓутоа тоа не значи дека важи за сите мажи. Едно друго истражување од 2011 година, објавено во „Archives of Sexual Behavior“ вели дека за мажите поважен е обликот на песочен часовник, отколку големината на градите или цртите на лицето, бидејќи потсвесно, го поврзуваат со добро здравје и плодност.

Кој е заклучокот од овие истражувања?
Мажите сакаат жени со различни облици и големини. Неодамнешното истражување ги претставува само мажите кои сакаат одреден тип. Еволутивни фактори или не, убавината е само површна.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 9 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 11 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 11 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 12 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 13 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 15 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 16 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 16 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 17 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 17 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 18 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 18 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена