fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Идеја за ручек: Пица лазањи

Објавено

на

  Малку поразлични лазањи од класичните што ги јадеме сите, но подеднакво вкусни.

  Состојки:

  • 500 гр тестенини, листови за лазања
  • 100 мл масло
  • 2 лажици брашно
  • 500 мл млеко
  • сол и бибер
  • 400 мл доматен сос
  • 200 гр кечап
  • зачини за пица, мешавина од зачини или само оригано
  • 400 гр шунка или слично исечени на парчиња
  • 300 гр пица кашкавал
  • 200 гр свежи печурки и
  • по волја некоја маслинка

  Подготовка:

  Бешамел сос: Загрејте го маслото, потоа додадете го брашното и пржете додека не пожолти. Истурете млеко, додадете сол и бибер и мешајте додека не се згусне. Густината треба да биде како јогурт, или нијанса поретко. Во случај да не е, само додадете малку вода.

  Вклучете ја рерната на 200 степени. Измешајте доматен сос и кечап и додадете ја мешавината зачини за пица. Ставете малку бешамел сос на дното на тавата и ставете го тестото. Намачкајте ја смесата од домати врз тестото за лазањи, наредете ред шунка, изрендајте малку кашкавал и печурки. Посипете со малку мешавина од зачини и истурете малку бешамел сос на се. Редете додека не се потрошат сите состојки.

  За крај, треба да имате тестенини одозгора, малку од сосот и малку кашкавал. Премачкајте, посипете со кашкавал и исечете неколку маслинки по желба. Посипете со зачини.

  Покријте со алуминиумска фолија и печете еден час. По еден час, отстранете ја фолијата и печете уште малку. Оставете ја печената пица лазања да отстои некое време и да се излади.

  Пријатно.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 28 минути

  Според ДЗС просечната нето плата во март изнесува 31.080 денари

  Македонијапред 49 минути

  СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

  Гостиварпред 2 часа

  Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

  Вестипред 2 часа

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 4 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 5 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 17 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 19 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 19 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 20 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 1 ден

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Во исчекување: Кој ќе добие клуч од социјалните станови во Гостивар?

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена