Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Играат по првпат „Ривер Плата-Бока Јуниорс“ во финалето на Копа Либертадорес

Долгоочекуваното финалето на Копа Либертадорес е пред самата завршница. Најпопуларните аргентински клубови Бока Јуниорс и Ривер Плата прв пат во историјата се среќаваат во финалето на ова најелитно клубско натпревараување во Јужна Америка. Правилата налагаат финалето да се игра два натпревари, каде не важи правилото гол на гости. На првиот натпревар кој се одигра пред две недели на Бомбониера резултатот беше 2:2. Реваншот на Монументал се игра во сабота од 21 часот по европско време.

Бока Јуниорс титулата ја има освоено шест пати, градските ривали три пати до сега.

Бока и Ривер се двата најголеми аргентиски клубови и слободно може да се каже дека Буенос Аирес, а и цела Аргентина се поделени на Ривер и Бока. Доволно ќе биде да се погледнат нивните градски четврти каде им се сместени стадиониоте и ќе ви стане јасно зошто е тоа толку големо ривалство и зошто е овој натпревар посебен.

Легендарната Бомбониера е во Бока, четврт на работници кои работат на пристаништето, малку е да се каже дека тоа е само обична работничка четврт..

Додека Монументал, стадионот на Ривер сместен е во Њунеза, богатиот дел на Буенос Аиерс каде живее највисокиот слој на средната класа. Четврт каде куќите и зградите ги чува приватно обезбедување, а на повеќето покриви од зградите има базени.

Не е тоа правило или ограничување, но вооглавно Бока ја следат повеќето сиромашни, а Ривер богатите баш и поради тоа ги нарекуваат Los Millonarios (милионери). Дефинитивно не е правило кој за кого да навива, дека мора да си богат за Ривер или сиромашен за Бока , но класните разлики помеѓи навивачките групи и денес се јасно видливи.

Со оглед на огромната нетрпеливост помеѓу овие два клуба, пред почетокот на финалните натпревари направен е договор натпреварите да се играат без гостински навивачи, поради безбедносни причини. Но, земајќи го предвид огромниот влог, двете градски ривалски екипи играат во финалето на најквалитетното континентално натпреварување, ривалството кое трае од самото формирање на клубовите, грозницата која го тресе Буенос Аирес не можеше да помина без инциденти. Работите отидоа до таму што ривалските навивачи ги палеа куќите едни на други. Пред почетокот на финалните пресметки жителите на Буенос Аирес побараа од градските власти целата работна недела пред натпреварите, сите да бидат ослободени од обврски од најмлади до најстари.

Вториот натпревар се игра утре и двете екипи почнуваат од нула, бидејќи како наведовме не важи правилото гол на гости. Ривер Плата на Бомбониера одигра фантастичен натпревар, може да се рече дека се благи фаворити во оваа пресметка, тоа го знаат и навивачите на Бока Јуниорс кои со цел да ги мотивираат фудбалерите, го фасцинираа светот давајќи им поддршка на нивните миленици на последниот тренинг на кој присуствуваа повеќе 50.000 навивачи.

На првиот натпревар од финалето, одредени радио станици во Аргенитина имаа наредба целиот пренос од натпреварот да го пренесуваат со умерен и благ тон, т.е да го прилагодат за љубителите на фудбалот со послабо срце, поради опасноста од срцеви удари. Како ќе биде утре останува да дознаеме. Ривер Плата – Бока Јуниорс.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!