fbpx
Поврзи се со нас

Деца Родители

Играчка или отров – омилениот слајм штетeн за здравјето на децата

Објавено

на

Слајмот стана една од најпопуларните играчки за децата од различни возрасти, но последните истражувања покажаа дека носи ризик по здравјето. Во лабаратории во Велика Британија биле тестирани 11 примероци, од кои дури во 8 била пронајдена поголема количина на боракс, хемикалија која во случајот се користи за играчката да биде леплива, а предизвикува повраќање, пролив и грчеви во стомакот. Долгорочно може да донесе и посериозни здравствени последици.

На листата на најштетни слајмови се најдоа: Toysmith Jupiter Juice, CCINEE Pink Fluffy Slime, Cosoro Dodolu Crystal Slime Magic Clay.

„Родителите кои им купуваат на децата слајм, сметаат дека тоа е безбедна играчка, а сознанието дека со тоа ги изложуваат децата на ризик секако ќе ги шокира. Производителите мора да престанат со производство на опасни играчки, а властите да се позанимаваат со ваквите сериозни теми“, изјави раководителката на истражувањето Ники Стопфорд .

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!