Поврзи се со нас

Гостивар

Илчо Димитров и Елена Дуровска младенци на Галичка свадба 2022

Објавено

на

  Овогодинешното издание на традиционалната Галичка свадба ќе се одржи на 15, 16 и 17 јули, а за зет и невеста се избрани Илчо Димитров и Елена Дуровска.

  „Интересот за учество на Галичка свадба меѓу младите е сè поголем и оваа година Советот на Месната заедница Галичник имаше неблагодарна задача и голем предизвик да избере двојка од вкупно пет официјално пријавени двојки. Во рамки на првата селекција отпаднаа две од двојките поради тоа што не ги исполнуваа пропишаните критериуми, и останаа три кои ги исполнуваа во целост. На состанок на Советот на МЗГ одржан на 25 март, се донесе одлука дека единствено фер е избор на двојка по нивна среќа. Ги поканивме двојките, им ја објаснивме одлуката – сите другарски ја поддржаа. Невестите влечеа жреб на кој “плусот” го извлече Елена (после долго време човек да се израдува на “позитивен” резултат).“, соопшти Месната заедница.
  На свечената венчавка во рамки на Галичка свадба 2022, во црквата Свети Апостоли Петар и Павле ќе се венчава уште еден пар: Марко Бекриќ и Искра Блажевска, а Месната заедница ќе се заложи Владимир Черепналковски и Марија Крстевска да се венчаат на Голема Богородица на 28 август.

  Галичката свадба е надалеку позната културно-туристичка манифестација, која ја проследуваат голем број посетители од земјава и странство. Тие имаат можност да ги видат традиционалните обичаи кои почнуваат со пукање три пушки од балконот на куќата на зетот, веење на свадбарскиот бајрак, продолжуваат со играње на свекрвино и невестинско оро, опфаќаат традиции како канење на починатите, канење на кумот, бричење на зетот, гледање низ прстен, земање на невестата и други.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 9 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 11 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 13 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 14 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 16 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 16 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 17 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 19 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 20 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 21 час

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 22 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 2 дена

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена