Поврзи се со нас

Вести

Илјадници граѓани од источна Германија излегоа на протести против владината енергетска политика

Објавено

на

Неколку илјади германски граѓани синоќа повторно протестираа во неколку источногермански провинции против енергетската политика на владата, инфлацијата и последиците од војната во Украина, пренесе Хина.

Според првите полициски проценки, објавени синоќа, на улиците на повеќе од 15 градови во покраината Мекленбург-Западна Померанија излегле околу 7.000 демонстранти.

Во градовите Шверин и Нојбранденбург, демонстрантите бараа енергетска политика која е прифатлива за граѓаните, како и прифатливи трошоци за живот.

На неколку протести граѓаните бараа мировни преговори, запирање на испораката на оружје за Украина и повлекување на санкциите воведени кон Русија поради нејзината воена инвазија на Украина.

Полицијата процени дека во Шверин, главниот град на покраината Мекленбург-Западна Померанија, излегле 2.400 демонстранти.

Во Магдебург и Хале, во покраината Саксонија-Анхалт, на улиците излегле повеќе од илјада демонстранти. Во Магдебург демонстрантите носеле плакати со пораките „Стоп за лагите за снабдувањето со гас“, „Нема да го спасиме целиот свет“ или „Стоп за ценовните експлозии за мир, слобода и просперитет“.

И неодамна во источна Германија се одржаа протести, а според проценките на полицијата, на 3 октомври, Денот на германското единство, во провинциите Тирингија, Саксонија, Саксонија-Анхалт, Бранденбург и Саксонија и Мекленбург-Западна Померанија протестираа повеќе од 100.000 лица.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 8 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 9 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 11 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 12 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 13 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 14 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 15 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена