Поврзи се со нас

Гостивар

Има случаи на коронавирус во училишта во Гостивар, но состојбата е стабилна, оценуваат надлежните

Објавено

на

Во Гостивар новата учебна година почна со физичко присуство само во основните училишта, додека средните следат онлајн настава. Надлежните оценуваат дека две недели по стартот, состојбата со коронавирус во основните училишта е стабилна. Регистрирани се случаи на позитивни наставници и ученици, но тој број е мал и не претставува ризик, велат од општинскиот Сектор за образование, каде училиштата секојдневно доставуваат извештаи дали и колку нови случаи се регистрираат.

„Секојдневно ја следиме состојбата и за сега може да кажеме дека е стабилна. Пријавени се 9 позитивни наставници, еден е во изолација заради контакт, исто така има 2 позитивни ученици и две одделенија во изолација. Тоа не е голема бројка. Состојбата и општо во Гостивар се стабилизира и затоа сметаме дека процесот на образование треба да продолжи со физичко присуство.“, рече раководителката на општинскиот сектор за образование Аслијан Снопче.

Училиштата поради пандемијата работат по посебни протоколи. Во нив е предвидено задолжително е носење маски, честа дезинфекција, проветрување на просториите, забрането е мешање на одделенијата за да се избегнуваат контакти итн.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Објавено

на

Në Gostivar viti i ri shkollor filloi me prezencë fizike në shkollat fillore y përderisa shkollat r mesme ndjekim mësim online. Organet kompetente vlerësojnë se dy javë pas fillimit, situata me korona virusin në shkollat fillore është stabile. Janë të regjistruar raste të arsimtarëve dhe nxënësve pozitiv, por ai numër është i vogël dhe nuk paraqet rrezik, thonë nga Sektori komunal për arsim, ku shkollat çdo ditë dërgojnë raporte a ka dhe sa ka raste të reja të regjistruara.

“Çdo ditë e ndjekim situatën dhe tash për tash mund të themi se është stabile. Janë të paraqitur 9 arsimtarë pozitiv, njëri është në izolim për shkak të kontaktit, gjithashtu ka 2 nxënës pozitiv dhe dy klasa janë në izolim. Ky nuk është numër i madh. Situata dhe në përgjithësi në Gostivar stabilizohet dhe prandaj konsiderojmë se procesi i arsimit duhet të vazhdojë me prezencë fizike.”, tha udhëheqësja e sektorit komunal për arsim Aslijan Snopçe.

Shkollat për shkak të pandemisë punojnë sipas protokolleve të veçanta. Në to janë parashikuar mbajtje e detyrueshme e maskave, dezinfektim i shpeshtë, ajrosje të hapësirave, është e ndaluar përzierje e klasave që të anashkalohen kontakte etj.

 

 

Популарно изминативе 100 дена