Поврзи се со нас

Гостивар

Има случаи на коронавирус во училишта во Гостивар, но состојбата е стабилна, оценуваат надлежните

Објавено

на

Во Гостивар новата учебна година почна со физичко присуство само во основните училишта, додека средните следат онлајн настава. Надлежните оценуваат дека две недели по стартот, состојбата со коронавирус во основните училишта е стабилна. Регистрирани се случаи на позитивни наставници и ученици, но тој број е мал и не претставува ризик, велат од општинскиот Сектор за образование, каде училиштата секојдневно доставуваат извештаи дали и колку нови случаи се регистрираат.

„Секојдневно ја следиме состојбата и за сега може да кажеме дека е стабилна. Пријавени се 9 позитивни наставници, еден е во изолација заради контакт, исто така има 2 позитивни ученици и две одделенија во изолација. Тоа не е голема бројка. Состојбата и општо во Гостивар се стабилизира и затоа сметаме дека процесот на образование треба да продолжи со физичко присуство.“, рече раководителката на општинскиот сектор за образование Аслијан Снопче.

Училиштата поради пандемијата работат по посебни протоколи. Во нив е предвидено задолжително е носење маски, честа дезинфекција, проветрување на просториите, забрането е мешање на одделенијата за да се избегнуваат контакти итн.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 1 час

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 14 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 16 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 20 часа

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 21 час

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 23 часа

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-град на културата и соживотот, премиера на тријазичен документарец

Македонијапред 2 дена

Покачување на стипендиите за околу 2700 студенти

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Објавено

на

Në Gostivar viti i ri shkollor filloi me prezencë fizike në shkollat fillore y përderisa shkollat r mesme ndjekim mësim online. Organet kompetente vlerësojnë se dy javë pas fillimit, situata me korona virusin në shkollat fillore është stabile. Janë të regjistruar raste të arsimtarëve dhe nxënësve pozitiv, por ai numër është i vogël dhe nuk paraqet rrezik, thonë nga Sektori komunal për arsim, ku shkollat çdo ditë dërgojnë raporte a ka dhe sa ka raste të reja të regjistruara.

“Çdo ditë e ndjekim situatën dhe tash për tash mund të themi se është stabile. Janë të paraqitur 9 arsimtarë pozitiv, njëri është në izolim për shkak të kontaktit, gjithashtu ka 2 nxënës pozitiv dhe dy klasa janë në izolim. Ky nuk është numër i madh. Situata dhe në përgjithësi në Gostivar stabilizohet dhe prandaj konsiderojmë se procesi i arsimit duhet të vazhdojë me prezencë fizike.”, tha udhëheqësja e sektorit komunal për arsim Aslijan Snopçe.

Shkollat për shkak të pandemisë punojnë sipas protokolleve të veçanta. Në to janë parashikuar mbajtje e detyrueshme e maskave, dezinfektim i shpeshtë, ajrosje të hapësirave, është e ndaluar përzierje e klasave që të anashkalohen kontakte etj.

 

 

Популарно изминативе 100 дена