Поврзи се со нас

Вести

Индијците изградиja 75 километри автопат за 5 дена

Проектот, на кој работеа 1300 лица, започна на 3 јуни во 7:27 часот, а заврши на 7 јуни во 17 часот.

Објавено

на

Работата која во некои земји трае неколку месеци, години, кај нас скоро и децении, Индијците ја направија за помалку од пет дена.

За само 105 часа и 33 минути изградија автопат долг 75 километри. Проектот, на кој беа вработени 1300 лица, започна на 3 јуни во 7:27 часот, а заврши на 7 јуни во 17 часот.

Неверојатниот успех веднаш беше запишан во Гинисовата книга на рекорди.

Министерот за транспорт и врски на Индија, Нитин Гадкари ги пофали сите инженери, изведувачи, консултанти и вработени во Националната управа за автопати на Индија.

  • Со овој голем проект ги поврзуваме нашите градови Амравати и Акола, а новата делница ќе има значајна улога во олеснувањето на движењето на луѓето во овој дел на Индија – заклучи Гадкари.

Патот го изгради приватна компанија наречена „Рајпут Инфракон“, а целиот проект бил започнат од празен лист хартија.

Претходниот рекорд го држеше јавното претпријатие од Катар, Public Works Authority – ASHGHAL за 25 километри автопат, кој беше поставен на 27 февруари 2019 година за што им беа потребни десет дена.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 7 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена