fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Инфективно во Гостивар се полни со ковид болни, се заразуваат и вакцинирани и прележани

Објавено

на

  • Shqip

Значително е влошена состојбата со коронавирусот во Гостивар, расте бројот на хоспитализирани и на амбулантски прегледи, оценуваат лекарите. На инфективното одделение во гостиварската болница се лекуваат 22 ковид болни, од кои 4 се на кислородна поддршка.

„На одделението моментално хоспитализирани се 22 пациенти, од кои 18 се со средно-тешка клиничка слика, а останатите 4 се со кислородна поддршка. Амбулантски е многу зголемен бројот на пациенти за прегледи, од кои голем дел излегуваат ковид позитивни. Значи периодов вирусот многу брзо се шири, има доста фамилијарни кластери. Луѓето многу се опуштија, не почитуваат никакви мерки. Меѓу заразените има и вакцинирани, ете некој си вели „јас сум вакциниран и нема зошто да носам маска“, но не е така. Да кажам дека има и доста пациенти кои по втор пат се заразуваат, значи прележани. Затоа ќе го повторам она што сум го кажал многупати, да се почитуваат мерки за заштита, маските дури да се носат и на отворен простор, да се држи растојание и лична хигиена“, рече раководителот на инфективно во Гостивар, д-р Ратко Наумоски.

Хоспитализираните на инфективно се на возраст од 35 години нагоре. Пациентите што добиваат кислород се со други хронични заболувања, додека останатите најголем дел со воспаление на белите дробови. Останува оценката на лекарите дека досегашното искуство покажува дека омикронот дава полесна клиничка слика од претходните соеви, но сепак може да биде поопасен, особено за хронично болните.

Со оглед дека одделението се полни, се разгледуваат можностите за повторно активирање на модуларната болница, доколку се јави потреба.

„Да, одделението се полни, ние колку што можеме ќе најстојуваме овде да ги задржуваме пациентите, но во контакт сме и со директорот, ако има потреба и модуларната болница повторно да се отвори“, вели д-р Наумоски

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Македонијапред 10 часа

Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

Вестипред 12 часа

Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

Македонијапред 14 часа

Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

Гостиварпред 15 часа

Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

Македонијапред 16 часа

Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

Гостиварпред 17 часа

Напад врз полицаец на улица во Гостивар

Македонијапред 18 часа

Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

Спортпред 18 часа

Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

Вестипред 19 часа

Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

Македонијапред 19 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

Гостиварпред 20 часа

Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

Вестипред 20 часа

Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

Гостиварпред 22 часа

Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

Гостиварпред 1 недела

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 5 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 5 дена

Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 1 недела

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 2 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена