fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Инфо-сесии во Гостивар: Прашувајте ги институциите, должни се да дадат информации од јавен интерес

Објавено

на

  Граѓанските организации, новинарите и граѓаните поактивно да го користат правото да бараат информации од институциите, а тие пак да го подигнат правото на пристап до информации од јавен карактер на повисоко ниво. Ова беше заклучокот од денешните инфо сесии која се одржа во Гостивар во организација на Асоцијација за демократски иницијативи АДИ, која заедно со Агенцијата  за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер го промовираа правото на слободен пристап до информации од јавен карактер, пред младите гостиварци, претставници на граѓански организации, новинари и локални институции, преку две посебни информативни сесии.

  На сесијата свое обраќање имаше директорката на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер Пламенка Бојчева која истакна дека Агенцијата е единствен државен орган кој работи во сферата на заштита на правото на слободниот пристап до информациите од јавен карактер. Агенцијата, дава примери, апелира, повикува и ги поттикнува сите институции на централно и на локално ниво, да го подигнат правото на пристап до информации од јавен карактер на повисоко општествено ниво, преку зголемување и унапредување на проактивната транспарентност во рамките на сопствените институции.

  Извршниот директор на Асоцијација за демократски иницијативи АДИ, Лулзим Хазири, ги повика граѓанските организации, новинарите и граѓаните поактивно да го користат правото да бараат информации од институциите. „Важно е граѓаните да имаат пристап до информациите и услугите што ги даваат институциите, да знаат како се трошат нивните пари, да следат дали тоа трошење е рационално, да можат да учествуваат во донесувањето одлуки и создавањето политики.“, истакна Хазири.

  За време на сесиите беше претставен процесот на барање на информација од јавен карактер. Барателот на информацијата може да го поднесе барањето усно, писмено или електронски и приотоа да се произнесе за начинот на понатамошната комуникација со имателот на информацијата.Имателот на информацијата е должен во рок од 20 дена да одговори на поднесеното барање.

  Правото на слободен пристап до информации од јавен карактер, претставува ефикасен механизам на контрола на јавниот сервис од страна на граѓаните, темел за доброто владеење, зголемување на транспарентноста на институциите и обезбедување значајно учество на граѓаните во јавниот живот.

  Покрај Гостивар, во рамки на проектот за граѓанско учество на УСАИД, планирано е да се спроведат уште информативни сесии кои ќе бидат одржани во Куманово, Струга, Штип и Битола.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 6 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 8 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 9 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 10 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 12 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 13 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 14 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 15 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 18 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 19 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 20 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена