Поврзи се со нас

Гостивар

Иницијатива „Гостивар кој го сакам“ и Младина на ДУИ: Таравари вети, но не ги тргна казината од центарот на градот

Објавено

на

Младинскиот форум на – ДУИ и граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“, денес прес пред конференција пред општината упатувајќа критики до актуелниот градоначалник дека не го исполнил ветувањето за отстранување на казината од центарот на градот. Пред влезот на општината поставија и импровизирани „Игри на среќа“ , за како што рекоа на тој начин да ја изразат загриженоста за големиот број на казина во Гостивар.

“Таравари пред 4 години вети дека ќе ги отстрани казината од центарот на градот, а бројот на казина се зголеми за време на неговиот мандат. Затоа токму денес пред неговите канцеларии бараме одговорност. Гостивар стана Лас Вегас во Северна Македонија – само без неговото богатство и гламур. Во ниту еден друг град во земјата немаме толку казина по глава на жител отколку во Гостивар. Имаме повеќе казина, отколку училишта и градинки. Не сакаме нашите деца да растат во град, каде што им се закануваат кучиња скитници, нивното здравје е загрозено поради депонијата Русино или се ставени во искушение од игрите на среќа. Сакаме градоначалник кој се грижи за овие проблеми наместо да ги занемари или дури и да извлече корист од нив. Таравари вети дека ќе ги отстрани казината од центарот на градот, а тоа е  уште едно негово празно ветување, уште еден нерешен проблем, уште едно предавство кон граѓаните.“, рече Лек Далипи и нагласи дека го поддржуваат законот предложен од ДУИ во парламентот за воведување физичка забрана од 500 метри оддалеченост од  училиштата.

“Не можеме да ја занемариме одговорноста на градоначалникот. Ќе осигураме дека општината веќе нема да ги пречекува казината со раширени раце, како што тоа го направи Таравари и нема да дозволиме коцкањето да владее повеќе со нашиот град.”, подвлече Далипи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 13 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe Rinia e BDI: Taravari premtoi, por nuk i hoqi kazinot nga qendra e qytetit

Објавено

на

Forumi rinor i BDI dhe iniciativa qytetare “Gostivari që dua”, sot  pres konferencë para komunës duke drejtuar kritika deri te kryetari aktual i komunës se nuk e ka mbajtur premtimin për heqjen e kazinove nga qendra e qytetit. Para hyrjes së komunës vendosën edhe “Lojëra fati” të improvizuara, që siç thamë në atë mënyrë t’a shprehin shqetësimin për numrin e madh të kazinove në Gostivar.

“Taravari para 4 vitesh premtoi se do t’i heq kazinot nga qendra e qytetit, kurse numri i kazinove u zmadhua gjatë kohës së mandatit të tij. Për atë pikërisht sot para zyrave të tij kërkojmë përgjegjësi. Gostivari u bë Las Vegas në Maqedoninë e Veriut – vetëm pa pasurinë dhe shkëlqimin e tij. Në asnjë qytet tjetër në vend nuk kemi aq shumë kazino në kokë banori sa në Gostivar. Kemi më shumë kazino, sesa shkolla dhe çerdhe. Nuk duam fëmijët tanë të rriten në një qytet, ku ju kërcënohen qen endacak, shëndeti i tyre është i rrezikuar për shkak të deponisë Rusino ose janë të vendosur në tundim nga lojërat e fatit. Duam kryetar komune i cili kujdeset për këto probleme në vend që t’i injorojë ose edhe të nxjerrë përfitim prej tyre. Taravari premtoi se do t’i heqë kazinot nga qendra e qytetit, e ai është edhe një premtim i tij bosh, edhe një problem i pazgjidhur, edhe një tradhti ndaj qytetarëve.”, tha Lek Dalipi dhe theksoi se e mbështesin ligjin e propozuar nga BDI në parlament për vendosjen e ndalesës fizike prej 500 metra largesë nga shkollat.

“Nuk mundemi t’a injorojmë përgjegjësinë e kryetarit. Do të sigurohemi se komuna më nuk do t’i mirëpresë kazinot me duar hapur, siç e bëri të Taravari dhe nuk do të lejojmë bixhozi më shumë të mbizotërojë me qytetin tonë.”, nënvizoi Dalipi.

Популарно изминативе 100 дена