Поврзи се со нас

Македонија

Иницијатива: Името и делото на Мајка Тереза да се стават под заштита на државата

Објавено

на

  Институтот за духовно и културно наследство на Албанците – Скопје покренува иницијатива со која се бара да се стави под заштита на државата името и делото на Мајка Тереза со што сметаат ќе и се даде заслуженото место на нејзиното наследство во нашата колективна меморија.  

  Директорот на Институтот Скендер Асани на денешната Свечена академија организирана од оваа институција по повод 111 години од раѓањето на Мајка Тереза истакна дека причините за оваа иницијатива подготвена во форма на елаборат насловен „Нашата светица под заштита на државата“ се многу, но издвои две од нив.  

  -Кога личноста е прогласена за светица односот кон таа личност мора да биде правилен и во согласност со добро познатите норми предвидени за вакви случаи. Ние, како општество немаме многу искуство во негување на културата на колективниот прием на такви личности поради политичките и социјалните околности низ кои сме поминале, а сето тоа на неизбежен начин не охрабрува, да ја најдеме вистинската форма на институционална грижа.  Втората причина е тоа што недостатокот на културата на колективен прием влијаеше врз поединци и групи да си дадат право да ја толкуваат и искривуваат биографијата на Мајка Тереза според неодржливи критериуми предизвикувајќи непотребни поделби во општеството, вели проф. д-р Асани.

  Според него, понекогаш не е доволно само да се почитува една личност. Доколку ги немаме потребните механизми преку кои би можеле да ја подигнеме на државно ниво грижата за истакнати личности како што е Мајка Тереза, тогаш почитта кон нив би била ограничена само на луѓе со добра волја што никако не е доволно.

  -Едно општество ќе може да воспостави мостови на комуникација помеѓу своето минато, сегашност и иднина само преку односот што го градиме кон вредностите што се пренесуваат преку одредени личности. Нашата светица Мајка Тереза генерациите што доаѓаат не би ја запознале доволно и правилно ако денес не ја сместиме на заслуженото место во досиејата на колективната меморија, но ова може да се направи само доколку државните институции преку правни механизми го заштитат нејзиното име и работа и дадат подлабоко димензија на посветеноста на Мајка Тереза, вели Асани.

  На свеченоста што се одржа на плоштадот „Македонија“ каде е положена спомен-плочата на темелите на куќата на Мајка Тереза се обрати и претседателот на Граѓанското здружение „Скопјанката Мајка Тереза“ Димче Петрушевски. Запрашан каков е ставот на Здружението во однос на оваа иницијатива, смета дека не е на одмет и оти ќе овозможи поголема грижа и истражување за оставината, наследството на Мајка Тереза.  

  -Мајка Тереза е личност од глобален светски карактер, припаѓа на целиот свет, а нејзиниот дух живее. Таа е светица и со самото тоа е веќе заштитена. Таа е симбол на сиромашните и на бедните. Таа е светска икона, а ние како Здружение можеме само да ги поздравиме сите тие напори во смисла на ширење на љубов и истражување на нејзините дела, рече Петрушевски за МИА.  

  Уметникот Живко Поповски – Цветин кој е меѓу најстарите членови на Здружението заедно со неговиот основач Стојан Тренчевски најави дека денеска симболично ова Здружение ќе го одбележи роденденот на Мајка Тереза со симболично пуштање на пет балони од кај спомен-куќата на Мајка Тереза со испишана лента со пораки за мир, љубов, хуманост и за помош на сиромашните и несаканите.  

  Здружението на граѓани „Скопјанката Мајка тереза“ секоја година деновите од  26 август – раѓањето на Мајка Тереза до 5 септември – денот на нејзиното упокојување, ги одбележува како Денови на Мајка Тереза, а на 5 септември доделува статуетки со ликот на Мајка Тереза и посланија за хуманост.  

  Елаборатот од страна на Институтот за духовно и културно наследство на Албанците е доставен до повеќе институции во државата, како и до повеќе амбасади во земјава. Денешната свечена академија беше организарана од Одделот за наследство на Гонџе Бојаџиу – Мајка Тереза при Институтот за духовно и културно наследство на Албанците во Скопје, во рамки на првото издание на културната манифестација „Светлото на Гонџе“ која се планира да стане традиционална. 

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 4 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 6 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 9 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 10 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 12 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 13 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 15 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 17 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 1 ден

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 1 ден

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!