fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Иновантивен мобилен уред прецизно ќе ги детектира загадувачите во Гостивар

Објавено

на

Со специјален мобилен уред за мерење на загадувањето на воздухот во Гостивар прецизно ќе се одредува локацијата на загадувањето, при што ќе се собираат и складираат податоцте, за да може да се користат за преземање на мерки.

Уредот е развиен од компанијата „Информ“, преку Фондот за иновации, а вчера беше предаден на Општина Гостивар во склоп на одбележувањето на Денот на екологијата 21 Март.

„Уредот пружа детални информации за причината и количината на загадување, кои ќе им бидат од корист особено на властите и одговорните страни да воведат ефикасни регулации за животната средина, со цел намалување и елиминирање на штетните ефекти од загадувањето“, рече Сашо Рафајловски од компанијата.

Како што беше соопштено уредот се дава на употреба за одреден период на тестирање, а потоа ќе биде во сопственост на општината.

Во однос на мерењето на аерозагадувањето, во Гостивар има мрежа од 5 фиксни мерни станици на различни локации.

„Овој мобилен уред ќе помогне во добивање точни податоци, лоцирање на одредени загадувачи, затоа што до нас пристигнуваат такви реакции, забелешки од граѓаните. Како општина немаме ингеренции да преземаме мерки кон нив, но тие податоци потоа ќе можеме да го проследиме до Министерството за животна средина за да реагираат“, рече градоначалникот Арбен Таравари.

 

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!