Поврзи се со нас

Македонија

Инспекции по дуќаните и бензинските, се проверува дали има трговски злоупотреби

Објавено

на

  • Shqip

За да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето храна и горива, во наредниот период ќе се спроведуваат засилени инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и правните субјекти кои вршат трговија на мало и големо со нафтени деривати.

Екипи на Управата за финансиска полиција заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи вршат сеопфатни контроли на територијата на цела држава.

Надлежните во повеќе наврати соопштија дека храна, гориво и енергенси има доволно и апелираа граѓаните да не подлегнуваат на никакви шпекулации и да не се крева непотребна паника. Уверуваат дека државата е подготвена да одговори на сите предизвици поврзани со кризата.

Владата вчера апелираше дел од трговците на мало со нафтени деривати да не ја ограничуваат количината, односно сумата до која го продаваат горивото што се точи во автомобилите, а потрошувачите да не чекаат во колони на бензинските пумпи и да не прават залихи од гориво поради безбедносни причини.

Премиерот Ковачевски изјави дека има горива, нема никаква криза и порача граѓаните да не подлегнуваат на шпекулации.

 Во Република Северна Македонија нема никаква криза со бензин, бидејќи ние со нафтени деривати претежно се снабдуваме од Грција. Сакам да апелирам до граѓаните да не подлегнуваат на шпекулации, бидејќи во државата има доволни количини на енергенси. Сакам да апелирам и до трговците да не шпекулираат со ограничување на количината за продажба на нафтени деривати на бензинските пумпи, рече Ковачевски.

Според него, дел од трговците ги ограничуваат количините за точење со цел да ги зачуваат набавените залихи од шпекулативни причини, а тоа, како што рече, е класично воено профитерство. Посочи дека за состојбата се известени институциите, а пазарната инспекција е излезена на терен.

Тој најави помош за компаниите кои ќе бидат погодени од руско – украинската криза, како и пакет мерки кои се однесуваат на енергијата и храната со цел да се заштити стандардот на граѓаните.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Гостиварпред 2 недели

Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Македонијапред 11 часа

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 14 часа

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Македонијапред 16 часа

Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

Македонијапред 17 часа

Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

Вестипред 17 часа

Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

Гостиварпред 18 часа

Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

Македонијапред 18 часа

Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

Гостиварпред 19 часа

Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

Гостиварпред 20 часа

Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

Македонијапред 21 час

Се намалува цената на горивата

Македонијапред 21 час

Почна исплатата на социјалната помош за јуни

Гостиварпред 23 часа

Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

Гостиварпред 24 часа

Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена