Поврзи се со нас

Спорт

Интересна вест од Загреб, основан е КК Динамо

Интересна вест доаѓа од Загреб. Кошаркарскиот клуб Рудеш од хрватскиот главен град доби ново име и тоа по примерот на актуелниот фудбалски шампион. Сепак, новоформираниот кошаркарски клуб Динамо, нема никаква административна врска со фудбалскиот клуб, меѓутоа хрватските медиуми наведуваат дека на почетокот ќе ја има поддршката од најтврдокорните навивачи на фудбалскиот клуб, популарните “Bad Blue Boys“, а и амблемот многу наликува на оној на фудбалскиот клуб.

Спортските медиуми пишуваат дека позади овој нов кошаркарски проект, стојат сериозни луѓе и дека еден од нив е прославениот кошаркарски тренер Невен Спахија, кој и го издаде соопштението за јавноста.

“Мојата работа е кошарката, а кошарката во Рудеш сега и во Динамо, се сфаќа сериозно. Едукација на тренерите и стручниот кадар, една е од моите основни и редовни задачи кои со радост ги извршувам. Многу сум горд што сум дел од амбициозна средина“, напиша Невен Спахија во соопштението за новиот кошаркарски клуб Динамо.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 16 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 1 час

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 18 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!