Поврзи се со нас

Вести

Интересни факти за 1 Мај – Хитлер го славел, Мусолини го забранил, Американците приказна за себе

Објавено

на

Први Мај, како Меѓународен ден на трудот во својата суштина ја има борбата за работнички права. За овој празник се врзани доста интересни факти.

Првата капиталистичка држава која почнала да го слави овој празник е хитлеровата Германија. Два месеци откако дошле на власт, во 1933 година, германските национал-социјалисти го прогласиле први мај за Ден на националниот труд и за државен празник. Единствено Владата имала право да организира прослава, а други настани за славење на празникот биле забранети.

Во Италија, Бенито Мусолини пак целосно забранил било какво прославување и одбележување на Први Мај. За Ден на трудот во неговата дражава, Мусолини го прогласил датумот, 21-ви април, роденденот на Рим.

Шпанскиот диктатор, Франциско Франко во однос на 1-ви Мај бил дециден-секој што ќе се обидел да го слави празникот бил прогонуван од земјата.

Американците Денот на трудот (Labor Day) го слават во првиот понеделник од месецот септември, а прв пат бил воспоставен во 1894 година. Вообичаена пракса на славење им е со шопинг, па се смета дека после „црниот петок“, трговците најголем промет имаат баш на Labor Day.

На источниот блок му е преку глава од работнички права. Работниците од бившите комунистички земји, немаат масовни протести и демонстрации, додека во капиталистичките таквите организирања се многу почести. Овој феномен тешко се објаснува, но се поврзува со заситеноста од повеќедецениското потенцирање на работничките права.

Постои и “EuroMayDay” кој се слави исто така на 1 Мај во дел од западните земји на Европа. Го промовираат феминистички и антикапиталистички движења, пред се како ден кој се концентрира на борба против несигурноста.

Французите имаат обичај да подаруваат ѓурѓовденско цвеќе. Да, за Први Мај. А таа традиција потекнува од времето на кралот Шарл 9, кој во една прилика додека бил се уште дете, како престолонаследник им подарил по едно такво цвеќе на сите присутни дами во кралската сала.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена