Поврзи се со нас

Гостивар

Интересни факти за 1 Мај – Хитлер го славел, Мусолини го забранил, Американците приказна за себе

Објавено

на

  Први Мај, како Меѓународен ден на трудот во својата суштина ја има борбата за работнички права. За овој празник се врзани интересни факти кои ви ги пренесеуваме.

  Првата капиталистичка држава кој почнала да го слави овој празник е хитлеровата Германија. Два месеци откако дошле на власт, во 1933 година, германските национал-социјалисти го прогласиле први мај за Ден на националниот труд и за државен празник. Единствено Владата имала право да организира прослава, а други настани за славење на празникот биле забранети.

  Во Италија, Бенито Мусолини пак целосно забранил било какво прославување и одбележување на 1-ви Мај. За Ден на трудот во неговата дражава, Мусолини го прогласил датумот, 21-ви април, роденденот на Рим.
  Шпанскиот диктатор, Франциско Франко во однос на 1-ви Мај бил дециден-секој што ќе се обидел да го слави празникот бил прогонуван од земјата.

  Американците  Денот на трудот (Labor Day) го слават во првиот понеделник од месецот септември, а прв пат бил воспоставен во 1894 година. Вообичаена пракса на славење им е со шопинг, па се смета дека после „црниот петок“, трговците најголем промет имаат баш на Labor Day.

  На источниот блок му е преку глава од работнички права. Работниците од бившите комунистички земји, немаат масовни протести и демонстрации, додека во капиталистичките таквите организирања се многу чести. Овој феномен тешко се објаснува, но се поврзува со заситеноста од повеќедецениското потенцирање на работничките права, за да на крај работниците се чувствуваат бедно, искористено и далеку посиромашни од нивните соборци од капиталистичкиот Запад.

  Постои и “EuroMayDay” кој се слави исто така на 1 Мај во дел од западните земји на Европа. Го промовираат феминистички и антикапиталистички движења, пред се како ден кој се концентрира на борба против несигурноста.

  Французите имаат обичај да подаруваат ѓурѓовденско цвеќе. Да, за Први Мај. А таа традиција потекнува од времето на кралот Шарл 9, кој во една прилика додека бил се уште дете, како престолонаследник им подарил по едно такво цвеќе на сите присутни дами во кралската сала.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 12 минути

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 1 час

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 15 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 17 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 19 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 23 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 23 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 24 часа

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 7 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена