Поврзи се со нас

Гостивар

Интересни факти за 1 Мај – Хитлер го славел, Мусолини го забранил, Американците приказна за себе

Први Мај, како Меѓународен ден на трудот во својата суштина ја има борбата за работнички права. За овој празник се врзани интересни факти кои ви ги пренесеуваме.

Првата капиталистичка држава кој почнала да го слави овој празник е хитлеровата Германија. Два месеци откако дошле на власт, во 1933 година, германските национал-социјалисти го прогласиле први мај за Ден на националниот труд и за државен празник. Единствено Владата имала право да организира прослава, а други настани за славење на празникот биле забранети.

Во Италија, Бенито Мусолини пак целосно забранил било какво прославување и одбележување на 1-ви Мај. За Ден на трудот во неговата дражава, Мусолини го прогласил датумот, 21-ви април, роденденот на Рим.
Шпанскиот диктатор, Франциско Франко во однос на 1-ви Мај бил дециден-секој што ќе се обидел да го слави празникот бил прогонуван од земјата.

Американците  Денот на трудот (Labor Day) го слават во првиот понеделник од месецот септември, а прв пат бил воспоставен во 1894 година. Вообичаена пракса на славење им е со шопинг, па се смета дека после „црниот петок“, трговците најголем промет имаат баш на Labor Day.

На источниот блок му е преку глава од работнички права. Работниците од бившите комунистички земји, немаат масовни протести и демонстрации, додека во капиталистичките таквите организирања се многу чести. Овој феномен тешко се објаснува, но се поврзува со заситеноста од повеќедецениското потенцирање на работничките права, за да на крај работниците се чувствуваат бедно, искористено и далеку посиромашни од нивните соборци од капиталистичкиот Запад.

Постои и “EuroMayDay” кој се слави исто така на 1 Мај во дел од западните земји на Европа. Го промовираат феминистички и антикапиталистички движења, пред се како ден кој се концентрира на борба против несигурноста.

Французите имаат обичај да подаруваат ѓурѓовденско цвеќе. Да, за Први Мај. А таа традиција потекнува од времето на кралот Шарл 9, кој во една прилика додека бил се уште дете, како престолонаследник им подарил по едно такво цвеќе на сите присутни дами во кралската сала.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!