Поврзи се со нас

Занимливости

Интересни факти за најпознатите градби на светот

Објавено

на

  Овие славни и светски познати (и признати) градби од година во година бележат милиони посетители, а сите тие имаат историја и по некоја интересна приказна. При обиколката веројатно со некои понепознати работи ќе ве запознае локалниот водич, а додека не посетите некоја од нив, еве неколку интересни факти да го збогатите вашето знаење.

  Empire State Building (Њујорк)

  Ја граделе нешто повеќе од 3.400 работници, кои неделно ѕидале по четири ката. Затоа зградата е изградена за 450 дена.

  Со висина од 381 метар, сѐ до 1972-ра година, ја имала титулата највисока зграда во светот. За нејзина изградба потрошени се околу 40 милиони долари, а денешната вредност ѝ е неверојатни 637 милиони долари. Зградата има свој поштенски број, а врвот бил замислен како место за паркирање цепелини.

  И да, да кажеме дека нема 102 туку 103 ката, но овој последниов е резервиран само за VIP гости, па тешко дека некој од нас, обичните смртници, некогаш ќе го посети.

  Ајфеловата кула (Париз)

  Симболот на Париз воедно е и една од најпрепознатливите градби во светот. Кулата, направена за Светската изложба во Париз, граденa е полни две години, а се состои од 18 илјади парчиња ќелезо. После 20 години требало да биде срушенa, но градските власти одлучиле да ja задржат поради антената на врвот која била важна за радискиот сигнал.

  Денес без кулата Париз е незамислив и не само тоа што годушно го посетуваат милиони, туку е и работно место на 600 Парижани.

  Таџ Махал (Агра)

  За да биде направен, било потребно 22 илјади луѓе, илјада слонови, 28 различни видови камен и 17 години. Таџ Махал е славен по својата симетрија, а зависно од периодот во денот, секогаш е со друга боја.

  Легендата вели дека Шах Јахан на работниците кои работеле на оваа градба им ги кинел прстите и рацете за никогаш повеќе да не изградат нешто подеднакво убаво.

  Fontana di Trevi (Рим)

  Тешко дека некому не му е позната легендата која вели дека фрлањето паричка преку левото рамо во фонтаната гарантира повторно доаѓање во Вечниот Град.

  Градските власти немаат ништо против фактот дека туристите ја прифатиле таа легенда, со оглед на тоа дека секој ден во фонтаната се фрлаат околу 3.000 евра. Значи, годишно оваа фонтана донесува нешто повеќе од милион евра.

  Сите тие парички секојдневно ги собираат работници од Царитас и го донираат во повеќе од 200 земји во светот.

  Sagrada Familia (Барселона)

  Секој што ќе ја посети каталонската престолнина, не би можел да остане рамнодушен на изгледот на Светата фамилија. Црквата е врв на творештвото на големиот архитект Антонио Гауди, а иако градбата почнала во 1882-ра година, интересно е што сеуште не е до крај довршена.

  Легендарниот Гауди на неа работел 40-на години, сѐ до својата смрт, а според последните информации, се очекува катедралата да биде завршена во 2025-та година.

  Статуата на Слободата (Њујорк)

  Можеби првиот споменик на кој ќе се сетиме кога ќе ги споменеме САД, секако е оваа жена со факел во њујоршкото пристаниште. Статуата на слободата направена е во Франција и представува подарок од Франција за САД. Колку е голема, доволно говори тоа дека на пат до Америка носена е во 350 дела со бродови.

  Скулптурата ја представува римската божица на слободата, а лицето е обликувано според обликот на лицето на мајката на уметникот.

  Емитаж (Санкт Петербург)

  Еден од најубавите и најголеми светски музеји е сместен во царскиот град Санкт Петербург. Во својата колекција има повеќе од 3 милиони примероци, а тука се и делата на Микеланџело, Леонардо, Рубенс, Рембрант, Ван Гог и Пикасо. За големината доволно зборува следново: кога посетител кај секој експонат би се задржувал по една минута, би му требале 11 години да го обиколи цел музеј.

  Музејот е специфичен по тоа што во него се запослени 60 мачки задолжени за чување на музејските простории од глувци.

  Кривата кула во Пиза (Пиза)

  Една од најпосетуваните атракции во светот, во деведесетите години од минатиот век била затворена за јавност бидејќи кулата едноставно премногу се навалила, па безбедноста на посетителите била загрозена. Одкако го приметиле тоа, италијанските власти донесле план за обнова, санација и враќање на кулата во положбата од 1838-ма година. Проектот го направил архитектот Микеле Јамоилковски, кулата е спасена, а целата операција чинела 25 милиони евра.

  Од 2001-ва година повторно е отворена за јавност, така што социјалните мрежи се преплавени со фотографии од луѓе кои ја туркаат кулата.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 2 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 3 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 4 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 15 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 16 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 19 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 22 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 23 часа

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 ден

  ИутеКредит доделува целосна стипендија за постдипломски студии

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!