Поврзи се со нас

Занимливости

Интересни факти за Ватикан – најмалата држава во светот

Објавено

на

  Државата Ватикан е најмалата држава во светот, која се наоѓа во италијанската престолнина Рим. Површината на Ватикан изнесува 44 хектари. Ватикан исто така е најмалуброен по население од било која друга земја во светот, со околу 800 жители. Ватикан е седиште на папата, кој претставува поглавар на Римскокатоличката црква. При посета на оваа држава, посетителите не добиваат печат во својот пасош.

  Некои интересни факти за Ватикан:

  Никој не е роден во државата, но има граѓани

  Во оваа држава нема раѓања бидејќи таму нема болници. Сепак, државјанството не се заснова на раѓање во оваа земја. Тоа им се доделува на оние кои престојуваат во Ватикан, поради нивната работа.

  Оваа држава троши повеќе вино отколку која било друга во светот

  Ватикан троши повеќе вино по глава, со рекорд според кој секој жител на Ватикан пие приближно 105 шишиња годишно. Има само еден маркет кој ги снабдува граѓаните со вино, скоро без данок.

  Ватикан може да се пофали дека има свое евро

  Во 2000 година, Италија и Ватикан потпишале договор што му овозможил на Светскиот престол да го усвои Еврото како своја официјална валута. Градот Ватикан започнал да кова свои евро – монети од 2002 година. Интересно е да се напомене дека ватиканските евра се легални и во Италија и во градот Ватикан и можат слободно да циркулираат низ целата еврозона.

  Градот Ватикан ја има најдобрата пошта во светот

  За поштенската услуга во Ватикан се вели дека е најдобра во светот, со голем број на писма испратени од нејзиниот поштенски код секоја година отколку на било кое друго место во светот. Се верува дека повеќето римјани наместо да ја користат нивната национална пошта, тие секоја недела ја посетуваат оваа пошта за да ги пратат своите писма.

  Најкратката железница во светот

  Со железничка мрежа од само две шини од 300 метри, Ватикан ја има најкратката железничка мрежа во светот. Има само една железничка станица.

  Има повеќе туристи од било која друга држава

  Ако се земе предвид процентот на туристи, градот Ватикан е пред сите во светот. Бидејќи оваа држава е од големо религиозно, политичко, историско и културно значење, таа прима повеќе туристи отколку остатокот од светот. Само музејот во Ватикан годишно прима околу пет и пол милиони посетители.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Спортпред 5 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 5 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 6 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 9 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 9 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 11 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 11 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 13 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 15 часа

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 1 ден

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 1 ден

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Гостиварпред 1 ден

  Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 6 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 5 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 5 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!