fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Интересни рекорди за снегот и студот

Објавено

на

Најголемата снегулка, според Гинисовата книга на рекорди е измерена 1887 година во Монтана, САД и имала дијаметар од 38 см.

Рекордот за најголема количина на паднат снег датира од 1998/99 година кога на планината Маун Бакер (Mount Baker) во североисточниот дел на САД, близу до островот Ванкувер  се формирала снежна покривка од 28,9 метри.

Во главниот град на Египет, Каиро во 2013 година за прв пат по последните 112 години биле забележани врнежи од снег. Истата година во главниот град на Русија, Москва била измерена снежна покривка од 65 см

Најниската температура во Македонија од  -31,5 степени е измерена во Берово, на 27-ми јануари, 1957 година.

Најстуденото место на Земјата е во подрачјето на истражувачката станица Восток на Антартик, каде во јули 1983 година се измерени -89,2 степени целзиусови!

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!