Поврзи се со нас

Гостивар

Интернатот во Гостивар доби донација од 20 душеци

Објавено

на

Ученичкиот дом Бранко Станоевиќ во Гостивар доби 20 душеци што се донација од Комодита хоум. Како рекоа од компанијата, донацијата е дел од хуманата мисија на Kомодита хоум која се одвива низ целата држава под слоганот „Секој сон е важен“.

„Повеќе од вас знаат дека компанијата Комодита Хоум својата хумана приказна ја почна минатата година по мотото „Секој сон е важен“. Досега дониравме на децата до детската клиника Козле, душеци и перници дониравме во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 ноември“, Градската општа болница, државна кардиохирургија, црвен крст на град Скопје, како и во ковид центрите во државата. Не ги забораваме ни детските домови. Затоа и денеска сме во Гостивар за да помогнеме на ученичкиот дом Бранко Станоевиќ во Гостивар“, изјави претставникот на компанијата Харитон Гаџоски.

„Денеска општествено одговорната компанија Комодита хоум донираше 20 душеци на Општина Гостивар, кои ќе ги искористи интернатот во Гостивар. Во мое име и во името на Општина Гостивар им се заблагодарувам за донацијата“, рече градоначалникот Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 10 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 12 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 12 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 14 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 18 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 18 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 18 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 19 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 19 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Internati në Gostivar ka pranuar një donacion prej 20 dyshekë

Објавено

на

Konvikti i nxënësve Branko Stanojevic në Gostivar mori 20 dyshekë të dhuruar nga Komodita Home. Sipas kompanisë, donacioni është pjesë e misionit humanitar Komodita Home që zhvillohet në të gjithë vendin nën sloganin “Çdo ëndërr ka rëndësi”.

“Shumica prej jush e dinë që Komodita Home e filloi historinë e saj humanitare vitin e kaluar me moton “Çdo ëndërr ka rëndësi”. Deri më tani kemi dhuruar dyshekë dhe jastëkë për fëmijët në Klinikën e Fëmijëve Kozle në Spitalin e specializuar për mjekësi geriatrike dhe paliative “13 Nëntori”, Spitali i përgjithshëm i qytetit, kardiokirurgjia shtetërore, Kryqi i Kuq i Shkupit, si dhe në qendrat Kovid në vend. Nuk harrojmë as jetimoret. Prandaj sot jemi në Gostivar për të ndihmuar konviktin e nxënësve Branko Stanojevic në Gostivar”, tha përfaqësuesi i kompanisë Hariton Gaxhoski.

“Kompania me përgjegjësi shoqërore Komodita Home sot i ka dhuruar Komunës së Gostivarit 20 dyshekë, të cilët do të shfrytëzohen nga internati në Gostivar. Në emrin tim dhe në emër të Komunës së Gostivarit i falënderoj për donacionin”, tha kryetari Taravari.

Популарно изминативе 100 дена