Поврзи се со нас

Гостивар

Интернатот во Гостивар се подготвува за прием на ученици согласно антикорона препораките

Објавено

на

Со затворањето на училиштата поради ковид пандемијата, и средношколските интернати останаа без деца. Дали и кога повторно ќе бидат отворени зависи, од тековите и организирањето на наставата во новата учебна година. Вакуум периодот, во гостиварскиот интернат се користи за подобрување на условите и подготовки за прием на ученици.

Моментално се работи на реновирање на тоалетите во женскиот дел. Ова е проект кој чини 2 милиони денари.

„Уште од почеток се залагаме да се врати довербата кај децата и родителите дека има кој да се грижи во домот за нив. Постојано спроведуваме зафати за подобри услови. Моментално се работи на целосно реновирање на тоалетите во женскиот дел и со тоа го завршуваме овој дел. Претходно завршивме со бојадисување на просториите, набавивме нов мебел, ги променивме вратите, имаме нови занимални и слично. Кујната е целосно реновирана по сите стандарди на модерна и безбедна менза за исхрана.“ рече Линдихана Салаи Сулејмани, директор на средношколскиот дом во Гостивар

За функционирањето на интернатите во услови на пандемија, се уште не се изготвени Протоколи. За тоа се чека потег на Комисијата за заразни болести. Сепак, извесно е дека ќе мора да има повисоко ниво на хигиена, постојана дезинфекција, намалување на бројот на деца во соба и слично.

„Сметам дека со закружување на реновирање на тоалетите кај девојчињата, објектот ќе биде целосно подготвен за прием на деца. Во услови на пандемијата секако е потребно одржување на повисоко ниво на хигиена, поради што се јавува потреба за дополнителен број на хигиеничари, барем уште двајца. Ние доставивме веќе барање до Министерството, па очекуваме одговор“, вели Салаи Сулејмани.

Во средношколскиот дом во Гостивар е со капацитет за околу 250 деца. Најчесто овде престојуваат ученици од селата во мавровско-ростушкиот крај, Струга, Дебар кои посетуваат настава во гостиварските средни училишта.

Во моментов се врши и реновирање на дополнителни простирии за да има повеќе услови за распределување на децата.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена